کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد
معرفی بخش کودکان و نوجوانان:
بخش کودکان و نوجوانان از سال 1365 شروع به فعالیت کرده است و در حال حاضر بیش از 41 هزار جلد کتاب دارد.

این بخش شامل قسمت‌های زیر است:
1. قفسه باز: کودکان می‏توانند خودشان سراغ قفسه‌ها رفته و کتاب مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند. کتاب‌های این قفسه‌ها برای گروه سنی کوچکتر از 11سال است.
2. قفسه بسته: نوجوانان با کمک سیستم‌های جستجو یا کتابدار، کتاب مورد نظر خود را پیدا کنند. در این قسمت آن‌ها نمی‌توانند خودشان به سراغ قفسه‌ها بروند. کتابدار، کتاب انتخاب شده را از قفسه‌ها برایشان می‌آورد. کتاب‌های این قسمت برای نوجوانان 12 تا 15 سال مناسب است.
3. نشریات: در این قسمت، مجله‌ها و روزنامه‌های قدیمی و جدید که مناسب کودکان و نوجوانان است، وجود دارد. مجله‌هایی مانند دوست خردسال، سنجاقک، رشد دانش‌آموز، الهدی و ...
 4. مرجع: کتاب‌های این بخش مثل کتاب‏های داستان نیستند و معمولاً از اول تا آخر خوانده نمی‌شوند و فقط زمانی که سؤالی داریم به آن‌ها رجوع می‌کنیم. به همین دلیل به آن‌ها کتاب‏های مرجع می‌گوییم.
در بخش مرجع کتاب‏هایی مثل فرهنگنامه‌ها، واژه‌نامه‌ها، سرگذشتنامه‏ های جمعی، کتابشناسی‌ها و ... وجود دارند. کتاب‌های این بخش را نمی‌توانیم امانت ببریم و فقط در داخل کتابخانه می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.
5. کتاب‏های نفیس: کتاب‏هایی که قبل از سال 1357 چاپ شده‌اند در این قسمت نگهداری می‌شوند. این کتاب‌ها، کتاب‏هایی هستند که دیگر چاپ نمی‌شوند و در بازار موجود نیستند و به همین علت فقط داخل سالن استفاده می‌شوند.

* نشانه‌های رنگی: در شماره‌گذاری کتاب‌های مناسب برای گروه‌های سنی "الف" تا "ج-د" که در قسمتِ قفسه باز این بخش وجود دارند از نشانه های رنگی استفاده شده است. این نشانه‌ها به منظور راهنمایی کودکان و نوجوانان تا 11 سال به کار رفته است. این نشانه‌ها به دو دسته‌ی نوار و خال رنگی تقسیم شده‌اند. خال‌های رنگی برای جدا کردن گروه سنی و نوار رنگی برای مشخص کردن کتاب‌های داستان، شعر و نمایشنامه است.
خال قرمز: گروه سنی "الف" (2 تا 5 سال)
خال سرمه‌ای: گروه سنی "ب" (6 تا 8 سال)
خال زرد: گروه سنی "ج" (9 تا 11 سال)
نوار صورتی: داستان‌ها نوار آبی: نمایشنامه‌ها
نوار سبز: اشعار

امانت:
هر یک از اعضا با ارائه کارت عضویت فعال می‏تواند 6 جلد کتاب را به مدت 14 روز امانت ببرد و اگر بخواهد مدت بیشتری کتاب را نگه دارد می‌تواند با کتابخانه تماس بگیرد. اگر کتاب‌ها رزرو یا تاخیر نداشته باشند، یعنی آن کتاب‌ها را فرد دیگری نخواهد می‌توانند مدت امانت را تا 14 روز دیگر تمدید کنند. افرادی که به این بخش مراجعه می‌کنند می‌توانند روزی 10 کتاب از کتابدار بگیرند و در کتابخانه مطالعه کنند.
اگر کسی عضو کتابخانه نباشد، نمی‌تواند کتاب امانت ببرد. اعضای بزرگسال کتابخانه نیز می‌توانند از بخش کودکان و نوجوانان کتاب امانت بگیرند. تعداد منابع امانتی در سه سال عضویت برای هر عضو کودک و نوجوان 6 کتاب و در سال چهارم به 7 جلد افزایش می‌یابد و پس از آن به ازای هر سال یک جلد به تعداد منابع امانتی افزوده می شود.
هر عضو كودک و نوجوان می تواند تا سقف 4 لوح فشرده امانت بگيرد. هر 2 لوح فشرده به منزله امانت یک کتاب است.

ساعت کار بخش کودکان و نوجوانان:
نیمه اول سال شنبه تا چهارشنبه: ۸ تا 19
نیمه دوم سال شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 18
پنجشنبه: ۸ تا 15
تلفن: 7-22894004 داخلی 16