کودکان
بخش کودکان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد


این بخش از سال 1365 شروع به فعالیت کرده است و در حال حاضر بالغ بر 21 هزار جلد کتاب برای علاقه‏مندان در مجموعه خود جمع آوری نموده است. بخش کودکان و نوجوانان شامل قسمت‏های زیر است :
1- قفسه باز :: یعنی بچه‏ها می‏توانند خودشان به سراغ قفسه ها رفته و کتاب مورد علاقه شان را انتخاب کنند. کتاب های این قفسه ها، برای بچه های کوچکتر از 10 سال است.
2- قفسه بسته : یعنی بچه ها باید با کمک برگه دان ها یا کتابدار، کتاب مورد نظر خود را پیدا کنند. در این قسمت آن ها نمی توانند خودشان به سراغ قفسه ها بروند. کتابدار، کتاب انتخاب شده را از قفسه ها برایشان خواهد آورد. کتاب های این قسمت برای بچه های 10 تا 15 سال مناسب است.
3- نشریات : در این قسمت مجله ها و روزنامه های قدیمی و جدید که مناسب کودکان و نوجوانان است، وجود دارد. مجله هایی مانند دوست خردسال، سنجاقک، رشد دانش آموز، الهدی و ...
4- مرجع : کتاب های این بخش مثل کتاب‏های داستان نیستند و معمولاً از اول تا آخر خوانده نمی شوند و فقط زمانی که سوالی داریم به آن ها رجوع می کنیم. به همین دلیل به آن ها کتاب‏های مرجع می گوییم. در بخش مرجع کتاب‏هایی مثل فرهنگنامه ها، واژه نامه ها، سرگذشتنامه‏های جمعی، کتابشناسی ها و ... وجود دارند. کتاب های این بخش را نمی توانیم امانت ببریم و فقط در داخل کتابخانه می توانیم از آن ها استفاده کنیم.
5- کتاب‏های نفیس : این کتاب ها، کتاب‏هایی هستند که دیگر چاپ نمی شوند و در بازار موجود نیستند. کتاب‏هایی که قبل از انقلاب چاپ شده اند؛ در این قسمت نگهداری می شوند. این کتاب ها مانند منابع مرجع، امانت داده نمی شوند.
6- نشانه های رنگی : در شماره گذاری کتاب های مناسب برای گروه های سنی "الف تا ج" که در قفسه باز این بخش وجود دارند؛ از نوارهای رنگی استفاده شده است. این نوارها به منظور راهنمای بچه های تا 11 سال به کار رفته است. این نشانه ها به دو دسته نوار و خال رنگی تقسیم شده اند، خال های رنگی برای جدا کردن گروه سنی و نوار رنگی برای جدا کردن کتاب های داستان، شعر و نمایشنامه است.
 خال قرمز : گروه سنی "الف" (2 تا 5 سال)
 خال سرمه ای : گروه سنی "ب" (6 تا 8 سال)
خال زرد : گروه سنی "ج" (9 تا 11 سال) نوار صورتی : کتاب های در قالب داستان نوار آبی : کتاب های در قالب نمایشنامه نوار سبز : کتاب های در قالب شعر
نوار نارنجی : کتاب های کودکان ناشنوا امانت: هریک از بچه ها با ارائه کارت عضویت فعال می توانند 6 جلد کتاب را به مدت 14 روز به امانت ببرند. و اگر بخواهند مدت بیشتری کتاب را در پیش خود نگه دارند، می توانند با تلفن کتابخانه تماس بگیرند.

اگر کتاب ها رزرو نداشته باشند یعنی آن کتاب ها را کس دیگری نخواهد. بچه ها می توانند مدت 14 روز دیگر تمدید کنند. اعضا ی کودکان می توانند روزی 6 کتاب در کتابخانه مطالعه کنند. کودکان و نوجوانان عزیز، امیدواریم از از کتابها که دوست همه شما هستند، خوب استفاده کنید تا بتوانیم همیشه در کنارتان باشیم. لطفا با همفکری و پیشنهاد دادن به ما، بخش خود را فعال تر کنید..
 تلفن : 7-22894004 (داخلی 16)نشاني:ي: تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : 19477
تلفن: 7-22894004- تلفن روابط عمومی : 22866465 فاکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : info@h-ershad-pl.com
نشانی اینترنت : www.h-ershad-pl.com
ساعت کار کتابخانه : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 19، پنجشنبه 8 الی 11:30