کودکان

بخش کودکان و نوجوانان:

 این بخش از سال 1365 شروع به فعالیت کرده است و در حال حاضر بالغ بر 40هزار جلد کتاب برای علاقه‏مندان در مجموعه خود جمع‌آوری کرده است.
بخش کودکان و نوجوانان شامل قسمت‏های زیر است:

 1. قفسه باز: یعنی بچّه‏ها می‏توانند خودشان سراغ قفسه‌ها رفته و کتاب مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند. کتاب‌های این قفسه‌ها برای بچه‌های کوچکتر از 11سال است.

 2. قفسه بسته: یعنی بچه‌ها باید با کمک سیستم‌های جستجو، برگه‌دان‌ها یا کتابدار، کتاب مورد نظر خود را پیدا کنند. در این قسمت آنها نمی‌توانند خودشان به سراغ قفسه‌ها بروند. کتابدار، کتاب انتخاب شده را از قفسه‌ها برایشان خواهد آورد. کتاب‌های این قسمت برای بچه‌های 11 تا 15 سال مناسب است.

 3. نشریات: در این قسمت، مجله‌ها و روزنامه‌های قدیمی و جدید که مناسب کودکان و نوجوانان است، وجود دارد. مجله‌هایی مانند دوست خردسال، سنجاقک، رشد دانش‌آموز، الهدی و ...

 4. مرجع: کتاب‌های این بخش مثل کتاب‏های داستان نیستند و معمولاً از اول تا آخر خوانده نمی‌شوند و فقط زمانی که سؤالی داریم به آنها رجوع می‌کنیم. به همین دلیل به آنها کتاب‏های مرجع می‌گوییم. در بخش مرجع کتاب‏هایی مثل فرهنگنامه‌ها، واژه‌نامه‌ها، سرگذشتنامه‏های جمعی، کتابشناسی‌ها و ... وجود دارند. کتاب‌های این بخش را نمی‌توانیم امانت ببریم و فقط در داخل کتابخانه می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

 5. کتاب‏های نفیس: این کتاب‌ها، کتاب‏هایی هستند که دیگر چاپ نمی‌شوند و در بازار موجود نیستند. کتاب‏هایی که قبل از انقلاب چاپ شده‌اند در این قسمت نگهداری می‌شوند. این کتاب‌ها مانند منابع مرجع، امانت داده نمی‌شوند.

 6. بخش ناشنوایان: این بخش از سال 1385 راه اندازی شد. کتاب‌های این بخش با اجازه از ناشر و نویسنده، برای کودکان و نوجوانان ناشنوا مناسب‌سازی شدند. به این معنی که موضوع و تصاویر این کتاب‌ها تغییری نکرده و فقط جمله‌بندی متن آنها برای مطالعه و درک بهتر این گروه (ناشنوایان) ساده و کوتاه شده است. کتابخانه با مدرارس ناشنوایان در سطح شهر تهران به صورت رایگان همکاری می‌کند و کتاب‌های مناسب را به این مدارس برده و به دانش‌آموزانی که از این مدرسه‌ها عضو کتابخانه شده‌اند امانت داده یا کتاب‌های امانت داده شده را پس می‌گیرند. کتابدارهای کتابخانه هم بعضی وقت‌ها به غیر از امانت دادن کتاب‌ها برای بچه ها، در مدرسه قصه می‌گویند.

 7. نشانه‌های رنگی: در شماره‌گذاری کتاب‌های مناسب برای گروه‌های سنی "الف تا ج" که در قفسه باز این بخش وجود دارند از نشانه های رنگی استفاده شده است. این نشانه‌ها به منظور راهنمایی بچه‌های تا 11 سال به کار رفته است. این نشانه‌ها به دو دسته نوار و خال رنگی تقسیم شده‌اند، خال‌های رنگی برای جدا کردن گروه سنی و نوار رنگی برای جدا کردن کتاب‌های داستان، شعر و نمایشنامه است.

 خال قرمز: گروه سنی "الف" (2 تا 5 سال)
 خال سرمه‌ای: گروه سنی "ب" (6 تا 8 سال)
 خال زرد: گروه سنی "ج" (9 تا 11 سال)
 نوار صورتی: کتاب‌های در قالب داستان
 نوار آبی: کتاب‌های در قالب نمایشنامه
 نوار سبز: کتاب‌های در قالب شعر
 نوار نارنجی: کتاب‌های کودکان ناشنوا

امانت: هر یک از بچّه‏ ها با ارائه کارت عضویت فعال می‏تواند 6 جلد کتاب را به مدت 14 روز امانت ببرد و اگر بخواهد مدت بیشتری کتاب را پیش خود نگه دارد می‌تواند با تلفن کتابخانه تماس بگیرد. اگر کتاب‌ها رزرو نداشته باشند، یعنی آن کتاب‌ها را کس دیگری نخواهد؛ بچه‌ها می‌توانند دو بار مدت امانت را تا 14 روز دیگر تمدید کنند. اگر کسی عضو کتابخانه نباشد، نمی‌تواند کتاب امانت ببرد. کسانی که به این بخش مراجعه می‌کنند می‌توانند روزی 10 کتاب از کتابدار بگیرند و در کتابخانه مطالعه کنند. کودکان و نوجوانان عزیز، امیدواریم از کتاب‏ها که دوست همه‏ شما هستند، خوب استفاده کنید تا بتوانیم همیشه در کنارتان باشیم.
 لطفاً با همفکری و پیشنهاد دادن به ما، بخش خود را فعال‌تر کنید.
                                                                                                                                                                      با تشکر
                                                                                                                                                                    خانم کتابدار
ساعت کار:
شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۶
پنجشنبه ۸ تا ۱۲

تلفن: 7-22894004 داخلی 16