کودکان

بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد:

این بخش از سال 1365 شروع به فعالیت کرده است. در این بخش منابعی متشکل از کتاب‏های چاپی، CDها، نشریات ادواری، اسباب بازی ها، کتاب های پارچه ای و ... برای استفاده کودکان و نوجوانان تا 16 سال جمع آوری شده است.

بخش کودکان و نوجوانان شامل قسمت‏های زیر است :
1- قفسه باز : یعنی بچّه‏ها می‏توانند خودشان به سراغ قفسه ها رفته و کتاب مورد علاقه شان را انتخاب کنند. کتاب های این قفسه ها، برای بچه های کوچکتر از 10 سال است.
2- قفسه بسته : یعنی بچه ها باید از طریق برگه دان یا جستجوی رایانه ای منابع مورد نظر خود را پیدا کنند. در این قسمت آن ها نمی توانند خودشان به سراغ قفسه ها بروند و کتابدار، کتاب انتخاب شده را از قفسه برایشان می آورد. کتاب های این قسمت برای بچه های 10 تا 16 سال مناسب است.
3- نشریات ادواری : در این قسمت مجله ها و هفته نامه‏هایی که مناسب کودکان و نوجوانان است، وجود دارد. مجله هایی مانند دوست خردسال، سنجاقک، رشد دانش آموز، الهدی و ...
4- مرجع : کتاب های این بخش مانند کتاب‏های داستان نیستند و معمولاً از اول تا آخر خوانده نمی شوند و فقط زمانی که سوالی داریم به آن ها، رجوع می کنیم. به همین دلیل به آن ها کتاب‏های مرجع می گوییم. در بخش مرجع کتاب‏هایی مثل فرهنگنامه ها، واژه نامه ها، سرگذشتنامه‏های جمعی و ... وجود دارند. کتاب های این بخش را نمی توانیم امانت ببریم و فقط در داخل کتابخانه می توانیم آن ها را مطالعه کنیم.
5- کتاب‏های نفیس : کتاب‏هایی هستند که دیگر چاپ نمی شوند، در بازار موجود نیستند و از تاریخ انتشار آن ها بیش از سی سال می گذرد. این کتاب ها مانند کتاب های مرجع امانت داده نمی شوند.
6- سایر منابع : اعضای بخش می توانند از منابع دیگری که در این بخش برای آن ها فراهم شده است از جمله CD ها، کتاب ها پارچه ای، اسباب بازی ها و ... استفاده کنند.

بخش ناشنوایان : این بخش از سال 1385(هـ. ش) در بخش کودکان و نوجوانان راه اندازی شد. کتاب های این بخش با اجازه ناشر و نویسنده، برای کودکان و نوجوانان ناشنوا مناسب سازی شده و جمله بندی آن ها برای مطالعه و درک بهتر این گروه (ناشنوایان) آسان وکوتاه شده است. در حال حاضر کتابخانه با پنج مدرسه ناشنوایان در سطح شهر تهران به صورت رایگان همکاری می کند و کتاب های مناسب را به این مدارس برده و به دانش آموزانی که از این مدرسه ها عضو کتابخانه شده اند امانت داده و یا کتاب های امانت داده شده را پس می‏گیرند. کتابدارها غیر از امانت دادن کتاب ها برای بچه ها در مدرسه قصه گویی می کنند.
گروه ناشنوایان به مناسبت های ویژه تاریخی در مدارس برای آشنایی کودکان ناشنوا مراسم های خاصی برگزار می کند.
بخش کم توان ذهنی و جسمی: این بخش از سال 1390 (هـ. ش) در بخش کودکان و نوجوانان راه اندازی شد و کتاب های این بخش برای کودکان کم توان ذهنی مناسب سازی شده و در حال حاضر کتابخانه با 2 مدرسه کم توان ذهنی و جسمی در شهر تهران به صورت رایگان همکاری می کند و کتاب های مناسب را همراه با CD های گویای هر کتاب به مدارس برده و به دانش آموزانی که از این مدارس عضو کتابخانه شده اند امانت داده و یا کتاب های امانت داده شده را پس می گیرند. کتابدارها علاوه بر امانت کتاب در مدرسه قصه گویی هم می کنند.
نشانه های رنگی : در شماره گذاری کتاب های مناسب برای گروه های سنی "الف تا ج" که در قفسه باز این بخش وجود دارند؛ از نشانه های رنگی به منظور راهنمایی بچه ها استفاده شده است. این نشانه ها به دو دسته نوار و خال رنگی تقسیم شده اند، خال های رنگی برای جدا کردن گروه سنی و نوار رنگی برای جدا کردن کتاب های داستان، شعر و نمایشنامه است.
خال قرمز : گروه سنی "الف" (تا 5 سال)
خال سرمه ای : گروه سنی "ب" (6 تا 8 سال)
خال زرد : گروه سنی "ج" (9 تا 11 سال)
نوار صورتی : کتاب ها با قالب داستان
نوار آبی : کتاب ها با قالب نمایشنامه
نوار سبز : کتاب ها با قالب شعر
نوار نارنجی : کتاب های کودکان ناشنوا
نوار زرد: کتاب های کم توان ذهنی
نوار بنفش: کتاب های کم توان جسمی

امانت :
هر یک از بچّه‏ها با ارائه کارت عضویت فعال می‏توانند 5 جلد کتاب را به مدت 10 روز امانت ببرند و اگر بخواهند مدت بیشتری کتاب را پیش خود نگه دارند؛ می‏توانند با تلفن کتابخانه تماس بگیرند. اگر کتاب ها رزرو نداشته باشند یعنی آن کتاب ها را کس دیگری نخواهد، بچه ها می توانند مدت امانت آن کتاب ها را  10 روز دیگر تمدید کنند. اگر کسی عضو کتابخانه نباشد، می‏تواند با کارت مهمان تعداد 3 جلد کتاب را در کتابخانه مطالعه کند ولی نمی تواند کتاب امانت ببرد. اعضایی که به این بخش مراجعه می کنند می توانند روزی 6 کتاب، از کتابدار بگیرند و در کتابخانه مطالعه کنند.
کودکان و نوجوانان عزیز، امیدواریم از کتاب‏ها که دوست همه‏ شما هستند، خوب استفاده کنید تا بتوانیم همیشه در کنارتان باشیم. لطفاً با همفکری و پیشنهاد دادن به ما، بخش خود را فعال‏تر کنید.
با تشکر
خانم کتابدار

 
نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : 1947713133
تلفن : 7-22894004- داخلی 16 فکس : 22894081
پست الکترونیکی : children@hepl.ir
نشانی اینترنت : www.hepl.ir
ساعت کار کتابخانه :
شنبه تا چهارشنبه
نیمه اول سال 8 الی 19
نیمه دوم سال 8 الی 18
 پنجشنبه 8 الی 11:30