کپی رایت

بخش روابط عمومی و اینترنت کتابخانه


این بخش از بهمن ماه سال 1385 (هـ.ش) در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد تأسیس شد. از آنجایی که یکی از دلایل مهم عدم آشنایی جامعه با کتابخانه ها و کتابداران، نبود اطلاع رسانی مستمر و مناسب است؛ هدف از تأسیس این بخش، اطلاع رسانی درباره فعالیت های انجام گرفته در کتابخانه به ویژه در حوزه تخصصی کتابداری، ایجاد ارتباط با سایر ارگان ها و سازمان ها به طور گسترده و نیز انجام امور فرهنگی است.

فعاليت ها:
  • برگزاری نشست ها، همایش ها، نمایشگاه ها، سمینارها و ...

  • برگزاری جلسات نقد ادبی به صورت ماهانه

  • انعکاس اخبار و گزارش های کتابخانه در رسانه ها

  • همکاری و ارتباط با موسسات، سازمان ها، نهادها و مراکز مختلف

  • شرکت در جلسات مرتبط در سایر مراکز

  • هماهنگی بازدیدها

  • هماهنگی امور داخلی مجموعه

  • برنامه ریزی فعالیت های فوق برنامه مانند برگزاری کلاس های مختلف، تورهای طبیعت گردی و ...خدمات:

1. تهیه و انتشار خبرنامه داخلی به صورت ماهانه و ارسال آن برای بیش از 100 مرکز و افراد صاحب نظر در حوزه های مرتبط 2. به روز رسانی اخبار سایت به طور مرتب (شامل مجموعه ای از اخبار داخلی، اخبار جراید چاپی و اینترنتی) 3. تهیه اخبار برد به صورت مستمر (شامل چهار قسمت : مطبوعات چاپی، مطبوعات اینترنتی، اخبار داخلی کتابخانه و عکس) 4. تهیه گزارش ها و بروشورها 5. اطلاع رسانی اخبار مهم و مرتبط، به همکاران 6. تهیه اطلاعیه ها 7. به روز رسانی بریده جراید داخل سالن 8. هماهنگی فعالیت های فوق برنامه
آرشيو روابط عمومي:

آرشيو عکس در این قسمت عکس کلیه برنامه های برگزار شده در کتابخانه در فایل های مجزا به صورت اصلی و ویرایش شده با عنوان هر یک از برنامه ها، نگهداری می شود.
برخی از عکس های ویرایش شده از طریق وب سایت کتابخانه نیر قابل مشاهده هستند.
آرشيو مطالب روابط عمومی مطالب منتشر شده در مطبوعات چاپی و اینترنتی اعم از گزارش، خبر، مصاحبه یا مقاله های مرتبط با کتابخانه، همراه با مشخصات مطالب مذکور، از جمله موضوع، نویسنده، شماره و تاریخ آن ها را جمع آوری و آرشیو می کند تا در موارد ضروری بتوان به آن ها استناد کرد.
آرشیو منابع دیداری- شنیداری کلیه برنامه های برگزار شده از طرف کتابخانه، از سال 1384 (هـ.ش)، در چهار قسمت مراسم (شامل همایش ها، نشست ها و ...)، بازدیدها، جلسات نقد ادبی و متفرقه بر روی سی دی یا کاست در این قسمت قابل دسترسی است. این منابع فهرستنویسی شده، لیست کاملی از مشخصات آن ها مانند عناوین، تعداد کاست و ... در بخش روابط عمومی فراهم آمده است.

بخش اینترنت کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد:


این بخش در تاریخ 15/12/1381 افتتاح و شروع به کار کرد.
هدف هدف از راه اندازی بخش اینترنت امکان استفاده مراجعه‏کنندگان کتابخانه از منابع پیوسته موجود در شبکه‏های جهانی است.
خدمات - امکان استفاده از سایت‏‏های مرجع و معتبر جهانی - امکان دستیابی به کتابخانه‏های دیجیتالی - امکان دستیابی به نرم افزار فهرستگان در حوزه نشریات ادواری چاپی - امکان دستیابی به پایگاه نشریات و مقالات الکترونیکی فارسی - امکان رایت سی دی یا پرینت مقالات انتخاب شده از پایگاه های فوق توسط مراجعه کنندگان
شرایط استفاده از بخش اینترنت افرادی دارای کارت عضویت فعال کتابخانه هستند؛ باید به ازای هر ساعت استفاده از اینترنت باید مبلغ 8000 ریال پرداخت نمایند.
این مبلغ برای افرادی که عضو کتابخانه نیستند یا اعتبار کارت آن‏ها به اتمام رسیده است؛ مبلغ 10000 ریال خواهد بود.
برای بازیابی اطلاعات نشریات ادواری چاپی، استفاده از نرم افزار فهرستگان و پایگاه نشریات و مقالات فارسی رایگان است.