مرجع

بخش مرجع كتابخانه عمومي حسينيه ارشاد

این بخش در اواخر سال 1373(هـ.ش) شروع به فعالیت کرده است.
بخش مرجع شامل منابعی به زبان‏های فارسی، انگلیسی، فرانسه، عربی و ... نیز نقشه‏های جغرافیایی، زمین شناسی و ... است.
از سال 1383 (هـ.ش) واحد کتاب‏های نفیس نیز به بخش مرجع افزوده شد. این واحد شامل کتاب های نفیس معاصر، نسخ خطی، چاپ سربی و سنگی است. واحد اسناد مکتوب معاصر، جزء دیگری از بخش مرجع است. سعی شده تا علاوه بر جمع آوری کلیه این اسنادی که چاپ و منتشر می شوند؛ تمامی مطالبی که در خصوص حسینیه ارشاد در نشریات ادواری و اینترنتی به چاپ می رسند؛ در این قسمت گردآوری شوند. واحد اسناد دیداری و شنیداری از سال 1384 (هـ.ش) در بخش مرجع تأسیس شد. در این واحد کلیه برنامه‏هایی که در حسینیه ارشاد از ابتدای تأسیس تاکنون ضبط شده؛ به شکل کاست یا سی دی جمع آوری و امور تخصصی لازم بر روی آن ها انجام می‏گیرد.

خدمات
این بخش دارای سیستم قفسه باز است. بدین معنی که مراجعه کنندگان می توانند به سراغ قفسه‏ها رفته و منبع مورد نیازشان را انتخاب نمایند. از آنجایی که جایگزینی کتاب‏ها باید با نظم خاص خود و برطبق نظام رده بندی موجود در قفسه ها گذاشته شوند؛ به همین دلیل مراجعه کنندگان محترم باید کتاب ها را بعد از استفاده، بر روی میز قرار داده و از جایگزینی منابع در قفسه ها خودداری نمایند.
کتابدار بخش نیز در تمام ساعات کار کتابخانه، آماده پاسخگویی به سوالات مراجعه کنندگان است.
در استفاده از برگه دان‏ها و جستجو از طریق نرم افزار کتابخانه، وجه تمایز شماره منابع مرجع با منابع عادی، وجود حرف (م) برای منابع فارسی و (R) برای منابع لاتین در بالای شماره رده کتاب است. حرف (ن) و (P) مخصوص کتاب‏های نفیس، حرف (D) ویژه کتاب‏های واحد اسناد مکتوب و (DC4)، (FZ2) و ((CA9 مربوط به اسناد دیداری و شنیداری است.
در خصوص مراجعه کنندگانی که در یافتن موضوع تحقیق، نام نویسنده، ناشر، عنوان کتاب و ... جستجوی موفقی نداشته، یا نیاز به همفکری در بازیابی اطلاعات دارند؛ کتابدار مرجع علاوه بر همکاری لازم در پاسخ‏یابی آن ها، طریقه‏ استفاده از برگه دان‏ها و رایانه را نیز برایشان توضیح داده و با استفاده از رایانه موجود در این بخش، جستجوی لازم را انجام خواهد داد.
در بخش مرجع سوألات افراد به صورت تلفنی نیز پاسخ داده می‏شود؛ یعنی اگر شخصی از بودن منبعی در کتابخانه مطمئن نبوده و بخواهد قبل از مراجعه، از وجود آن مطمئن گردد یا چنانچه سوالاتی در حد داشتن آدرس ناشر، معنی یک واژه و ... داشته باشد؛ می تواند از طریق تلفن، پاسخ خود را دریافت نماید. برای راهنمای هرچه بیشتر مراجعه کنندگان در این بخش، کتاب شناسی های موضوعی تهیه شده و در اختیار اعضاء قرار می‏گیرد. همچنین خلاصه ای از برخی منابع (به خصوص کتاب های نفیس) آماده شده است تا مراجعه کنندگان بتوانند انتخاب دقیق تری از منبع مورد نیازشان داشته باشند.
تهیه کپی و اسکن از منابع چاپی موجود در بخش مرجع، برای مراجعه کنندگان امکان پذیر است.
واحد منابع اسناد دیداری - شنیداری برای استفاده هرچه بیشتر افراد از کاست های سخنرانی دکتر علی شریعتی که در این واحد موجود است؛ امکان تکثیر این کاست ها را فراهم آورده است.
شرایط استفاده از بخش مرجع :
1- اعضاء کتابخانه می‏توانند با ارائه کارت عضویت فعال از منابع این بخش استفاده نمایند. 2- افراد غیرعضو می‏توانند با ارائه‏ برگه‏ مخصوص استفاده غیراعضاء (برای یکبار در ماه) و کارت شناسایی معتبر، از منابع این بخش استفاده کنند. 3- منابع موجود در این بخش امانت داده نمی شود. مراجعه کنندگان فقط داخل سالن مطالعه بخش مرجع می توانند از این منابع استفاده نمایند. 4-بخش مرجع جهت انجام پژوهش و تحقیق برای اعضاء کتابخانه اتاقی اختصاص داده است. محققان می‏توانند با هماهنگی قبلی، برای مدت مشخص، منابع مورد نیاز خود را در این اتاق گذاشته و روزانه برای مطالعه و انجام تحقیق خود، از آن ها استفاده کنند.

نشاني: تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : 19477
تلفن: 7-22894004- تلفن روابط عمومی : 22866465 فاکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : info@h-ershad-pl.com
نشانی اینترنت : www.h-ershad-pl.com
ساعت کار کتابخانه : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 19، پنجشنبه 8 الی 11:30