بخش مرجع

بخش مرجع و اسناد

این بخش در اواخر سال 1373(هـ.ش) شروع به فعالیت کرده است.
بخش مرجع شامل منابعی به زبان‏های فارسی، انگلیسی، فرانسه، عربی و ... نیز نقشه‏های جغرافیایی، زمین‏شناسی و ... است.
از سال 1383 (هـ.ش) واحد کتاب‏های نفیس نیز به بخش مرجع افزوده شد. این واحد شامل کتاب های نفیس معاصر، نسخ خطی، چاپ سربی و سنگی است.
واحد اسناد مکتوب معاصر، جزء دیگری از بخش مرجع است. در این بخش سعی بر آن شده تا علاوه بر جمع آوری کلیه اسنادی که چاپ و منتشر می شوند؛ تمامی مطالبی که در خصوص حسینیه ارشاد در نشریات ادواری و اینترنت منتشر می شوند گردآوری شوند.
واحد اسناد دیداری و شنیداری از سال 1384 (هـ.ش) در بخش مرجع تأسیس گردید. در این واحد کلیه برنامه‏هایی که در حسینیه ارشاد از ابتدای تأسیس تاکنون ضبط شده، به شکل کاست، CD و یا DVD جمع آوری و امور تخصصی لازم بر روی آن ها انجام می‏گیرد.
ضمناً مجموعه تمبرهای فارسی و لاتین موجود نیز از سال 1390 (هـ.ش) پس از فهرستنویسی و انجام امور تخصصی لازم در این بخش، در دسترس اعضاء قرار گرفته اند.

 خدمات :
این بخش دارای سیستم قفسه باز است. بدین معنی که مراجعه کنندگان می توانند به سراغ قفسه‏ها رفته و منبع مورد نیازشان را انتخاب نمایند. از آنجایی که جایگزینی کتاب‏ها باید با نظم خاص خود و برطبق نظام رده بندی موجود، در قفسه ها گذاشته شوند؛ به همین دلیل مراجعه کنندگان محترم باید کتاب ها را بعد از استفاده بر روی میز قرار داده و از جایگزینی منابع در قفسه ها خودداری نمایند. واحدهای زیر مجموعه ی بخش مرجع دارای سیستم قفسه بسته هستند و اعضا برای دریافت منابع باید از کتابدار کمک بگیرند.
کتابدار بخش مرجع در تمام ساعات کار کتابخانه، آماده پاسخگویی به سوالات مراجعه کنندگان به صورت تلفنی و حضوری  و یا از طریق کتابدار آنلاین است.
در خصوص مراجعه کنندگانی که در یافتن موضوع تحقیق، نام نویسنده، ناشر، عنوان کتاب و ... جستجوی موفقی نداشته، یا نیاز به هم فکری در بازیابی اطلاعات دارند؛ کتابدار مرجع علاوه بر همکاری لازم در رسیدن به پاسخ‏، طریقه‏ ی استفاده از برگه دان‏ها و رایانه را نیز برایشان توضیح می دهد.
در بخش مرجع سوألات افراد به صورت تلفنی نیز پاسخ داده می‏شود. یعنی اگر شخصی از بودن منبعی در کتابخانه مطمئن نبوده و بخواهد قبل از مراجعه، از وجود آن مطمئن گردد یا چنانچه سوالاتی در حد داشتن آدرس ناشر، معنی یک واژه و ... داشته باشد؛ می تواند از طریق تلفن پاسخ خود را دریافت نماید. برای راهنمایی هرچه بیشتر مراجعه کنندگان در این بخش، میز مرجع مجازی ایجاد شده و کتابدار مرجع به صورت بر خط نیز آماده پاسخگویی به سوالات است.
 تهیه کپی و اسکن از منابع چاپی موجود در بخش مرجع، برای مراجعه کنندگان امکان پذیر است.
 واحد منابع اسناد دیداری - شنیداری برای استفاده هرچه بیشتر افراد از کاست ها و سی دی های  سخنرانی ها و مراسم که در این واحد موجود است؛ امکان تکثیر این منابع را فراهم آورده است.

 شرایط استفاده از بخش مرجع :
1- اعضاء کتابخانه می‏توانند با ارائه کارت عضویت فعال از منابع این بخش استفاده نمایند.
2- افراد غیرعضو می‏توانند با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر و ارائه‏ کارت مهمان (یکبار در ماه)، از منابع این بخش استفاده نمایند.
3- منابع موجود در این بخش امانت داده نمی شود.

نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن : 7-22894004 داخلی 24- فکس : 22894081
پست الکترونیکی : reference@hepl.ir
نشانی اینترنت : www.hepl.ir
ساعت کار کتابخانه :
شنبه تا چهارشنبه
نیمه اول سال 8 الی 19
نیمه دوم سال 8 الی 18
 پنجشنبه 8 الی 11:30