بخش خدمات فنی

بخش خدمات فنی

در این بخش امور تخصصی کتابخانه از جمله ورود اطلاعات منابع در سیستم، دسترس پذیری آسان جهت جستجوی ساده و سریع، خریداری انواع منابع، امور مربوط به منابع اهدائی، مبادله کتاب و برگزاری نمایشگاهی از تازه‌ها انجام می‌رسد، خدمات به تفکیک عبارتند از:

دسترس پذیری اطلاعات
جهت استفاده مطلوب از انواع منابع (کتاب، سی دی، پوستر، عکس، نقشه، کتب خطی، نفیس و...) اطلاعات آنها مطابق با استانداردهای بین المللی در این بخش وارد سیستم شده و قابل بازیابی می‌گردد.

کتاب‌های خریداری: پس از بررسی موجودی کتابخانه، منابع مورد نیاز مراجعه کنندگان و انواع منابع جدید، پر فروش و برنده جایزه، کسری‌های موضوعی مجموعه و... از ناشرین معتبر خریداری می‌شود. مراجعه کنندگان می‌توانند منابع مورد نیاز خود را که در مجموعه موجود نیست، از طریق فرم‌هایی که به این امر اختصاص شده به اطلاع مسئول مجموعه سازی رسانده تا پس از ارزشیابی، توسط مسئول مربوطه خریداری و به مجموعه اضافه شوند.

تازه‌های هفته : شنبه هر هفته لیست عناوین منابع جدید کتابخانه اعم از اهدایی و خریداری به همراه آثار به مخزن‌های مربوطه ارسال و در برد تازه های همان بخش قرار داده می‌شود. تازه های مخزن از شنبه صبح قابل امانت هستند و سایر کتاب‌ها‌یی که تا آخر وقت اداری روز چهارشنبه امانت نرفته و در برد مذکور مانده‌اند برای نمایش در کنار برد تازه‌ها بر روی میزی که به این امر اختصاص داده شده قرار می‌گیرند. همچنین کتاب‌های اهدائی قدیمی (فارسی و لاتین) هر ماه به طور جداگانه، به مجموعه افزوده می‌شوند.

کتاب‌های اهدایی : کتابخانه علاوه بر دریافت کتاب های اهدایی، کتاب‌های مازاد نیاز خود را نیز، به مراکز مختلف اهداء می کند. کتاب‌ها و منابعی که به کتابخانه اهداء می شوند توسط بخش فنی دریافت شده و پس از وصول آن‌ها ، کتابداران این بخش اقدام به تهیه لیست الفبایی و کنترل این عناوین با موجودی کتابخانه می نمایند. سپس نامه‌ای از طرف کتابخانه برای اهداء کننده، تهیه و ارسال میگردد. منابع مذکور، آن دسته که نیاز است به مخزن و مازاد آن ها به انبار منتقل می‌شوند
پس از انتقال به انبار، چنانچه مرکز یا کتابخانه ای درخواست کتاب‏های اهدایی نماید و این درخواست مورد تائید مدیریت قرار گیرد؛ پس از بررسی های لازم با توجه به گنجایش و امکانات مرکز درخواست کننده، تعداد کتاب هایی که امکان اهداء آن ها میسر است تعیین شده و به آن مرکز اهداء می‌شود

طرح مبادله کتاب : این طرح هر شش ماه یکبار برپا می‌شود. در طرح مذکور افراد می‌توانند کتاب‌های بدون استفاده خود را که از نظر محتوایی و کیفی دارای ارزش است را با کتاب‌هایی که کتابخانه بدین منظور فراهم نموده مبادله نمایند. شرکت در این طرح رایگان و برای عموم آزاد است.

برگزاری نمایشگاه‌های ماهانه از تازه‌های ماه :جهت آشنایی بیشتر اعضا با منابع خریداری شده و اهدائی که در طول ماه به مجموعه اضافه خواهند شد اول هر ماه نمایشگاهی از این منابع برپا می شود، اعضا می‌توانند کتاب‌های انتخابی خود را در اولویت ورود به مخازن جهت امانت قرار دهند.


تلفن: 7-22894004- داخلی 23 و 25
پست الکترونیکی: technical@hepl.ir