کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد
معرفی بخش خدمات فنی
در این بخش کار‌های تخصصی کتابخانه، شامل فراهم آوری و سازماندهی انواع منابع با هدف اشاعه مطلوب اطلاعات و امکان دسترسی به منابع مورد نیاز کاربران، انجام می‌شود.

خدمات این بخش عبارتند از:

مجموعه‌سازی: مجموعه سازی از طریق خرید، اهدا و تولید منابع انجام می‌شود.

فهرستنویسی: فهرستنویسی، تهیه شناسنامه‌ی منابع موجود در کتابخانه، با هدف دسترسی آسان به منابع است.

می‏توان منابع را با عنوان، نویسنده، موضوع و ... جستجو و بازیابی کرد. منابع از جمله کتاب‏های خطی، نفیس، چاپ سنگی، مرجع، بزرگسالان و کودکان، منابع دیداری - شنیداری، نقشه‏ ها و ... در این بخش مطابق با قواعد و استانداردهای بین‌المللی و با استفاده از ابزارهای تخصصی مانند سرعنوان‏های موضوعی، فهرست مستند اسامی مشاهیر و مؤلفان و ... فهرستنویسی می‏شوند تا مخاطبان بتوانند به راحتی به منابع مورد نیاز خود دسترسی یابند.

رده بندی: منابع پس از فهرستنویسی، رده‌بندی می‌شوند. رده‌بندی روشی برای شماره‌گذاری و طبقه‌بندی منابع مختلف بر اساس موضوع آن‏ها است. در علم کتابداری چند نوع رده‌بندی وجود دارد. در این کتابخانه از رده‏بندی دیویی استفاده می‌شود. برای منابع غیرکتابی هم از رده‌بندی روسو استفاده می‌شود.

آماده‌سازی منابع:
هر منبع بعد از فهرستنویسی و رده‌بندی، آماده‌سازی می‏ شود؛ یعنی شماره‏ های رده‌بندی روی برچسب‏ ها و بارکدهای مخصوص چاپ و بر عطف و پشت جلد الصاق می‌شود. شماره ثبت هر یک از منابع که در رایانه وارد شده، در بارکدهای مربوط قید ‏شده است. چنانچه منبع مربوط کتاب باشد، برگه‏ تاریخ برگشت، در آن چسبانده می‌شود. هر یک از منابع پس از انتقال به بخش‏های مربوط، در قفسه‏ قرار می‌گیرند.

منابع جدید هفته: هر هفته منابع جدید (خریداری- اهدایی) همراه لیست به بخش‌های مربوط تحویل می‌شود. برای آگاهی افراد از این عناوین، لیست و تصاویر آنها در شبکه‌های اجتماعی و سایت کتابخانه منتشر می‌شود.

اهدای منبع به سایر مراکز: با توجه به امکانات موجود، کتابخانه علاوه بر دریافت منابع اهدایی، منابع مازاد نیاز خود را نیز به مراکز مختلف اهدا می‌کند. درخواست مراکز یا کتابخانه‌ها برای دریافت منابع اهدایی بررسی شده و با توجه به گنجایش و امکانات مرکز درخواست‌کننده، تعداد منابعی که امکان اهدای آن‌ها میسر است تعیین و به آن مرکز اهدا می‌شوند.

ساعت کار بخش فنی:
شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۶ پنجشنبه ۸ تا ۱۲
تلفن:  7-22894004 داخلی 25
پست الکترونیکی فنی: technical@hepl.ir