کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد

معرفی کتابخانه دیجیتال

کتابخانه دیجیتال کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، در آذرماه 1390 با هدف دسترس‌پذیر کردن برخی خدمات از راه دور برای ‌ کاربرانی که امکان حضور در محل کتابخانه را ندارند، راه‌اندازی شد. ارتباط بین این کتابخانه و نرم‌افزار پایه کتابخانه از طریق وب سرویس در دو سطح اطلاعات کتابشناختی منابع و کاربران برقرار است. بدین مفهوم که به محض ورودِ اطلاعات منبع جدید یا عضو جدید در نرم‌افزار پایه کتابخانه، این اطلاعات از طریق وب سرویس در نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال نیز ذخیره خواهد شد.

مجموعه‌سازی دیجیتال: کتاب‌های چاپی موجود در کتابخانه، در یک کارگروه ارزشیابی می‌شوند و در صورت کسب امتیاز لازم به واحد اسکن ارسال می‌شوند تا مراحل دیجیتال شدن و قرار گرفتن در سایت کتابخانه دیجیتال را طی کنند. - کاربران کتابخانه، می‌توانند درخواست دیجیتال شدن کتاب مورد نظر خود را که در کتابخانه موجود است، به بخش دیجیتال اعلام کنند تا در کارگروه مربوط بررسی شود.

در کتابخانه دیجیتال تاکنون بیش از 21602 مدرک دیجیتال قرار گرفته است: بیش از 122392 عنوان کتاب، 7376 فایل صوتی شامل کتاب گویا و فایل صوتی برخی نشست‌ها و برنامه‌های برگزار شده در مؤسسه، 10210 مقاله، 1114 عنوان کتاب چاپ سنگی، 993 عنوان نسخه خطی، 432 پوستر و...  .

خدمات کتابخانه دیجیتال: عضویت: مخاطبان می‌توانند در کتابخانه دیجیتال ثبت نام و از خدمات آن استفاده کنند. اعضای کتابخانه می‌توانند با نام کاربری (شماره عضویت) و رمزعبور (کد ملی) خود وارد سایت شوند.
 
امانت دیجیتال: اعضا می‌توانند مطابق «راهنمای استفاده» منابع دیجیتال را امانت بگیرند و مطالعه کنند. مدت زمان امانت هر منبع دیجیتال 10 روز است و هر عضو می‌تواند 10 منبع دیجیتال را امانت بگیرد. این منابع بعد از 10 روز به طور خودکار از کارت امانت دیجیتال حذف می‌شوند. اگر عضو بخواهد بیش از 10 روز از آن منبع دیجیتال استفاده کند، پیش از پایان مدت امانت، می‌تواند منبع را برای 10 روز دیگر تمدید کند. تعداد دفعات تمدید منابع دیجیتال نامحدود است. کاربران بدون ثبت‌نام نیز می‌توانند با استفاده از امکان «نیم نگاه» ۱۰ صفحه اول منابع دیجیتال را مطالعه کنند.

* منابع دیجیتال تنها به‌صورت آنلاین قابل استفاده هستند و قابل دانلود نیستند.

جستجو: اطلاعات کتابشناختی تمام منابع موجود در کتابخانه، از طریق کتابخانه دیجیتال قابل جستجو و بازیابی است. جستجو برای تمام علاقه‌مندان امکان‌پذیر است.

تمدید و رزرو: اعضای کتابخانه می‌توانند منابع امانتی خود را از طریق سایت تمدید و منابع درخواستی خود را رزرو کنند.

اطلاعات کاربری: اعضا می‌توانند وضعیت منابع امانتی، وضعیت منابع رزروی، کارکردهای امانت و مدت زمان اعتبار عضویت خود را در بخش اطلاعات کاربری کتابخانه دیجیتال مشاهده کنند.

آشنایی با کتابخانه: در صفحه اصلی کتابخانه دیجیتال اطلاعاتی درباره بخش‌های کتابخانه قرار دارد. این اطلاعات در دسترس تمام افراد قرار دارد.

اخبار: اخبار مربوط به کتابخانه، شامل برنامه برگزاری نشست‌ها، دوره‌های آموزشی، نمایشگاه‌های موضوعی، طرح مبادله و ... از طریق کتابخانه دیجیتال نیز به اطلاع مخاطبان رسانده می‌شود. تمام کاربران عضو و غیرعضو به این اخبار دسترسی دارند.

راهنمای استفاده

برای آگاهی از اخبار، فعالیت ها و برنامه‌های کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کرده و ما را به دوستان خود معرفی کنید.

telegram.me/hershad
aparat.com/hershad
 instagram.com/hershad.ir
نشانی سایت: www.hepl.ir
تلفن : 7-22894004 داخلی 26
ایمیل: diglib@hepl.ir
ساعت استفاده از کتابخانه دیجیتال: همه روزه و همه ساعات شبانه روز از سراسر جهان
ساعت پاسخگویی به پرسش‌ها
شنبه تا چهارشنبه 8 تا 16
پنجشنبه 8 تا 12