کتابخانه دیجیتال و اینترنت

بخش کتابخانه دیجیتال

کتابخانه دیجیتال کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، در آذرماه 1390 با هدف دسترس پذیر ساختن منابع با کیفیت موجود در کتابخانه برای کلیه کاربران، شامل عضو و غیر عضو کتابخانه  راه اندازی گردید.

کتابخانه دیجیتال واحدی از مجموعه بزرگ کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، زیر مجموعه موسسه تعلیماتی و تحقیقات علمی و دینی حسینیه ارشاد می‌باشد.

در کتابخانه دیجیتال تاکنون بیش از 18000 مدرک دیجیتال قرار گرفته است. شامل 12000 عنوان کتاب، بیش از 2000 فایل صوتی شامل 1400 کتاب گویای تولید شده توسط واحد نابینایان کتابخانه و فایل صوتی برخی نشست‌ها و برنامه‌های برگزار شده در کتابخانه، بیش از ۳۵۰۰ مقاله، 280 عنوان کتاب چاپ سنگی، 60عنوان نسخه خطی، ۲۰۰ پوستر و …

سطح دسترسی:
- در حال حاضر دسترسی به کتابخانه دیجیتال برای همگان آزاد و رایگان می باشد.
- برای دسترسی به متن کامل منابع می بایست در کتابخانه دیجیتال ثبت نام نمایید.
- با استفاده از قابلیت نیم نگاه، ده صفحه اول منابع مکتوب ( کتاب، نسخه خطی، چاپ سنگی و مقاله) قابل مشاهده است ولی برای مشاهده تمام صفحات می بایست ثبت نام نمایید.
نکته مهم: منابع دیجیتال تنها قابلیت مشاهده و یا شنیدن دارند و قابل دانلود نمی باشند.


مجموعه سازی:
1- کتاب:
-کلیه کتب موجود در کتابخانه، در یک کارگروه ارزشیابی و در صورت کسب امتیاز لازم به واحد اسکن ارسال می گردد تا مراحل لازم جهت دیجیتال شدن و قرار گرفتن در سایت کتابخانه دیجیتال را طی نماید.
- کاربران کتابخانه، جهت دیجیتال کردن کتاب مورد نظر خود که در کتابخانه موجود است، می تواندد درخواست خود را اعلام نماییند تا بررسی و دردر صورت تایید توسط کارگروه ارزشیابی ، به منابع دیجیتال اضافه گردند.

ویژگی‌های کتابخانه دیجیتال:
- ارتباط بین این کتابخانه و نرم‌افزار پایه کتابخانه از طریق وب سرویس در دو سطح اطلاعات کتابشناختی منابع و کاربران برقرار است. بدین مفهوم که به محض ورود اطلاعات منبع جدید و یا عضو جدید در نرم‌افزار پایه کتابخانه، این اطلاعات از طریق وب سرویس در نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال نیز ذخیره خواهد شد.
- «امانت دیجیتال» از دیگر ویژگی‌های این کتابخانه است. بدین مفهوم که برای دسترسی به متن کامل کتابها ابتدا باید منبع را به پروفایل امانت دیجیتال کاربر اضافه کرد. این منبع به مدت ۱۰ روز در پروفایل باقی می‌ماند و پس از آن از پروفایل حذف می‌گردد.
کاربران بدون ثبت نام نیز می‌توانند با استفاده از امکان «نیم نگاه» ۱۰ صفحه اول منابع مکتوب را مطالعه نمایید.

ثبت نام
راهنمای استفاده

برای آگاهی از اخبار، فعالیت ها و برنامه های کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کرده و ما را به دوستان خود معرفی نمایید.
telegram.me/hershad   
aparat.com/hershad 
instagram.com/hershad.ir 
slideshare.net/hershadir 

 
نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن : 7-22894004 داخلی 27
فکس : 22894081
پست الکترونیکی : diglib@hepl.ir
نشانی اینترنت : www.hepl.ir
ساعت کار کتابخانه دیجیتال:
همه روزه و همه ساعات شبانه روز از سراسر جهان
در صورت هرگونه سئوال:
- در ساعات اداری علاوه بر تلفن، می توانید بصورت برخط با کتابدار آنلاین طرح مشکل کرده و جواب بگیرید.
- در ساعات غیر اداری، علاوه بر پست الکترونیک، می توانید سئوال خود را از طریق کتابدار آنلاین با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به شماره تلفن و یا پست الکترونیک شما  پاسخ داده شود.