نابینایان

 

بخش نابینایان:
 بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در سال 1372 با هدف تعمیم خدمات کتابخانه به نابینایان و کم‌بینایان سراسر کشور تأسیس شد. از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های چشمگیری در ارائه خدمات به این افراد صورت گرفته است.

تولید کتاب‌های گویا و بریل: امکان ویژه‌ای که برای اعضای نابینا و کم‌بینای کتابخانه در نظر گرفته می‌شود، فراهم‌آوردن و تولید کتاب‌های گویا و بریل است.

پذیرش: برای ثبت‌‌نام اعضای نابینا و کم‌بینا در کتابخانه تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود. این افراد می‌توانند بدون مراجعه حضوری و با ارسال مدارک خود با پست یا از طریق ایمیل، ثبت‌نام کنند. حق عضویت این گروه رایگان است.

شرایط عضویت در این بخش: ارائه یک برگ کپی شناسنامه و کارت ملی؛ یک قطعه عکس؛ به همراه داشتن مشخصات کامل یک نفر از اقوام یا آشنایان به عنوان رابط؛ پر کردن فرم درخواست عضویت که کتابدار بخش انجام می‌دهد.

امانت: اعضای بخش نابینایان کتابخانه می‌توانند کتاب‌های گویا، بریل و فیلم‌های گویای مورد نیاز خود را از طریق نرم‌افزار درا باکس یا استفاده از خدمات پستی و یا حضوری دریافت کنند. برای انجام این کار متقاضیان می‌بایست روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 و روزهای پنجشنبه از ساعت 8 تا 12 با کتابدار بخش تماس گرفته و کتاب‌های مورد نیاز خود را درخواست دهند.

کتابشناسی کتاب‌های گویا: فهرست کتاب‌های گویای تولید کتابخانه به صورت ماهانه در فایل ورد (Word) وارد می‌شود و برای متقاضیان اعم از عضو و غیرعضو از طریق ایمیل ارسال می‌شود. همچنین این کتابشناسی بر اساس رده‌بندی موضوعی در قالب فایل اکسل، سالانه روزآمد و برای اعضا ارسال می‌شود.

خدمات ویژه بخش:
- کانال تلگرام بخش نابینایان به آدرس @blindhepl امکان ویژه‌ای است که همه‌ی علاقه‌مندان اعم از بینا و نابینا می‌توانند از آن استفاده کنند. داستان کوتاه، مقاله، یادداشت و ... با موضوعات متنوع ادبی، اجتماعی، تاریخی، علمی و ... در قالب فایل‌های صوتی در این کانال ارائه می‌شود.

- ترغیب گروهای مختلف نابینایان از جمله کودکان و نوجوانان به کتاب‌خوانی از طریق حضور کارشناسان بخش نابینایان در مدارس، انجمن‌ها، و مراکز آموزشی نابینایان و معرفی خدمات این بخش.

- برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی.

ساعت کار:
شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۶
پنجشنبه ۸ تا ۱۲

تلفن: 7-22894004 داخلی 15
کانال تلگرام: @blindhepl