بخش نابینایان

بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد:
بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در سال 1372(هـ . ش) شروع به کار کرد. از آن سال استودیویی در بخش راه اندازی و در آن کتاب های چاپی برروی کاست و به صورت گویا تولید گردید که این امر تاکنون نیز ادامه داشته است.
فعالیت‏های بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد از سال 1372 (هـ.ش)  با هدف تعمیم فعالیت‏های کتابخانه به کلیه نابینایان، صرف نظر از ویژگی های جسمی و حسی آنان آغاز به کار کرد. در ابتدا کتب از طریق گویندگان روی نوارهای کاست ضبط شده و در اختیار کاربران نابینا قرار می گرفت، اما در ادامه با تحول در فناوری ضبط و تکثیر کتب گویا، هم اکنون این کتب، به شکل CD صوتی تولید و در اختیار اعضاء بخش قرار می گیرد.
تجهیزات بخش نابینایان در سال 1381 (هـ.ش) بازسازی شده و در آن سال این بخش به رایانه و نرم افزارهای ویژه کاربری نابینایان مجهز شد.
نمایشگرهای بریل برای کارکنان نابینای بخش و اعضاء فراهم شد، که بوسیله آن مطالب موجود بر روی نمایشگرهای عادی رایانه به صورت بریل دریافت می شوند.
از سال 1386(هـ.ش) نمایشگر بهدید، ویژه نمایش اطلاعات به صورت درشت نمایی برای بهره برداری افراد کم بینا به امکانات بخش افزوده شد.
 
بخش نابینایان شامل قسمت های زیر است:
1- مخزن: بیش از 2000 عنوان کتاب گویا و بیش از 350 عنوان کتاب بریل، پشتوانه علمی بخش را تشکیل می‏دهد.
2- استودیو: در این بخش امکان تولید کتب گویا فراهم آمده است که در آغاز ضبط کتب به شکل آنالوگ و با دستگاه‏های ضبط صوت، انجام می گرفت که در ادامه روند بروز رسانی فناوری ضبط و تکثیر کتب گویا در بخش، از رایانه و نرم‏افزارهای ویژه صدابرداری استفاده شد.
 
روند ضبط کتب گویا: ضبط کتب توسط گویندگان افتخاری و حق الزحمه ای بخش، صدابرداری توسط صدابردار و کنترل و تدوین نهایی توسط مصحح بخش و انجام امور تخصصی پردازش فنی اطلاعات و آرشیو سازی کتب. با  حذف صدابردار و استفاده گویندگان از نرم افزارهای حرفه ای صدابرداری و تصحیح همگام با افزایش کمی تولید کتب، بهینه سازی کیفیت ضبط آغاز شده است.
منابع جدید تهیه شده در این بخش به صورت هفتگی فهرست نویسی، ورود اطلاعات و آماده سازی می شوند و عناوین آنها در برد تازه ها قرار می گیرد. پس از ورود اطلاعات کتب ضبط شده به سیستم امانت، امکان استفاده کاربران از محصولات بخش فراهم می آید.
 
خدمات بخش:
1- امکان عضویت در این بخش و امانت منابع گویا و بریل، برای نابینایان و کم بینایان سرار کشور.
2- انجام کلیه امور جستجو، امانت، برگشت و تمدید به وسیله رایانه.
3- امانت منابع به صورت حضوری و پستی برای اعضاء، همچنین امکان استفاده کلیه اعضاء کتابخانه از منابع گویا.
 
خدمات ویژه بخش:
1- خبرنامه گویا: گویا سازی خبرنامه داخلی کتابخانه در استودیو که در آن اطلاعات تخصصی بخش هم لحاظ می‏شود.
2- جلسات کتاب خوانی: برگزاری دوره های آموزشی مختلف و کلاس های گوناگون از جمله کتاب خوانی.
3- ترغیب گروه های مختلف نابینایان، از جمله کودکان و نوجوانان به کتاب خوانی از طریق حضور دست‏اندرکاران بخش نابینایان در مدارس، انجمن‏ها، مراکز آموزشی نابینایان و معرفی خدمات این بخش.
4- برگزاری دوره های ترویج و تشویق به مطالعه از جمله طرح کتابخوان نمونه.
5- تولید کتاب بریل: این بخش از مهر ماه سال 1386 (ه.ش) قادر به تولید کتاب های بریل گرید.در حال حاضر کلیه منابع مورد نیاز و تایید شده، توسط اپراتور قسمت تایپ و آماده چاپ شده و به وسیله دو چاپگر بریل که در بخش قرار دارند چاپ و پس از صحافی در اختیار اعضا قرار می گیرد.
 
شرایط عضویت:
1- پر کردن فرم تقاضای عضویت
2- ارائه یک برگ فتوکپی شناسنامه
3- یک قطعه عکس
4- مبلغ 10000 تومان هزینه عضویت شش ماه و 18000 تومان عضویت یکساله
5- به همراه داشتن مشخصات کامل یک نفر از اقوام یا آشنایان به عنوان معرف
 
شرایط استفاده اعضاء از بخش نابینایان:
امانت منابع برای اعضاء در هر نوبت، حداکثر 2 جلد کتاب بریل یا 4 CD، که برای اعضای ساکن در شهر تهران به مدت 15 روز بوده و امانت منابع با مراجعه حضوری انجام می پذیرد و امانت برای اعضاء شهرستانی به صورت پستی و رایگان بوده که مدت آن 30 روز است.
 
 
نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن : 7-22894004 داخلی 15- فکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : blinds@hepl.ir
نشانی اینترنت : www.hepl.ir
ساعت کار کتابخانه :
شنبه تا چهارشنبه
نیمه اول سال 8 الی 19
نیمه دوم سال 8 الی 18
 پنجشنبه 8 الی 11:30