نابینایان

• خدمات نابینایان: بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در سال 1372 با هدف تعمیم خدمات کتابخانه به نابینایان و کم بینایان سراسر کشور تاسیس شد. از آن زمان تا کنون پیشرفت های چشمگیری در ارائه خدمات به این افراد صورت گرفته است.

 • تولید کتاب‌های گویا: امکان ویژه‌ای که برای اعضای نابینا و کم‌بینای کتابخانه در نظر گرفته می‌شود، فراهم آوردن و تولید کتاب‌های گویا است.

• پذیرش: برای ثبت‌‌نام اعضای نابینا و کم‌بینا در کتابخانه تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود. این افراد می‌توانند بدون مراجعه حضوری و با ارسال پستی و از طریق پست الکترونیکی مدارک خود، ثبت‌نام کنند. حق عضویت این گروه رایگان است. شرایط عضویت در این بخش : ارائه یک برگ کپی شناسنامه و کارت ملی؛ یک قطعه عکس؛ به همراه داشتن مشخصات کامل یک نفر از اقوام یا آشنایان به عنوان رابط؛ پر کردن فرم درخواست عضویت که توسط کتابدار بخش انجام می شود.

 • امانت: اعضای بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد می توانند کتاب ها و فیلم های گویای مورد نیاز خورد را با درخواست تلفنی از طریق نرم افزار درا باکس دریافت کنند. برای انجام این کار متقاضیان می بایست روزهای شنبه و سه شنبه از ساعت 8:30 تا 10:30 صبح با کتابدار بخش نابینایان تماس گرفته و کتاب های مورد نیاز خورد را درخواست دهند.

 • کتابشناسی کتاب‌های گویا: فهرست کتاب‌های گویای تولید کتابخانه به صورت ماهانه در فایل ورد (Word) وارد می‌شود و برای متقاضیان اعم از عضو و غیر عضو از طریق پست الکترونیک ارسال می شود. همچنین این کتابشناسی بر اساس رده‌بندی موضوعی در قالب فایل اکسل به طور سالیانه روزآمد و برای اعضا ارسال می شود.

 • خدمات ویژه بخش: کانال تلگرام بخش نابینایان به آدرس @blindhepl امکان ویژه ای است که همه ی علاقه مندان اعم از بینا و نابینا می توانند از آن استفاده کنند. داستان کوتاه، مقاله، یادداشت و... با موضوعات متنوع ادبی، اجتماعی، تاریخی، علمی و... در قالب فایل های صوتی در این کانال ارائه می شود. ترغیب گروهای مختلف نابینایان از جمله کودکان و نوجوانان به کتاب خوانی از طریق حضور کارشناسان بخش نابینایان در مدارس، انجمن ها، و مراکز آموزشی نابینایان و معرفی خدمات این بخش. برگزاری کارگاه ها و نشت های آموزشی.

 نشاني: تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣

تلفن: 7-22894004- تلفن روابط عمومی : 22866465

فاکس : 22894081

پست الکترونیکی : Email : info@hepl.com

نشانی اینترنت : www.hepl.com