نابینایان

واحد نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در سال 1372(هـ . ش) شروع به کار کرد. از آن سال استودیویی در بخش راه اندازی و در آن کتاب های چاپی برروی کاست و به صورت گویا تولید گردید که این امر تاکنون نیز ادامه داشته است.
از سال 1381(هـ . ش) تاکنون نسبت به افزایش تجهیزات این بخش اقدامات شایانی بعمل آمده ؛ ازرایانه ای گویا و بریل جهت مجهز به مانیتور (برجسته نگار) و چاپگر بریل می باشدتهیه شده و به علت مستهلک بودن دستگاه ضبط و پخش استودیویی این بخش ، در سال1385 (هـ .ش) سیستم مزبور تغییر و به تجهیزات روز تبدیل گردید.
به علاوه رایانه ای ویژه افراد کم بینا (بهدید) جهت سهولت مطالعه این افراد در آبان ماه سال 1387 (هـ . ش) به تجهیزات بخش اضافه شد.
بخش نابینایان شامل قسمت های زیر است:
1- مخزن : کتاب‏های گویا (به شکل کاست و سی دی) بیش از 2000 عنوان و کتاب‏های بریل به تعداد 184 عنوان،از منابع موجود در مخزن این بخش هستند .
2- استودیو : در این قسمت کتاب‏ها به شکل آنالوگ و دیجیتال توسط گویندگان افتخاری و پاره وقت با همکاری صدابردار، ضبط شده و پس از تدوین نهایی توسط مسئول بخش و انجام امور تخصصی ، اطلاعات هر یک از این عناوین در سیستم نرم افزاری کتابخانه وارد و قابل امانت می گردد.

خدمات :
1- عضویت در این بخش و امانت منابع گویا و بریل برای نابینایان به صورت رایگان است.
2- کلیه امور جستجو و بازیابی منابع موجود، امانت، برگشت و تمدید از طریق رایانه انجام می‏شود.
3- امانت منابع به شکل حضوری و پستی برای اعضاء امکان پذیر است. همچنین کلیه اعضای کتابخانه نیز می‏توانند از منابع گویا استفاده نمایند.
4- ماهنامه گویای شقایق از خرداد ماه سال 1385(هـ .ش) در بخش نابینایان کتابخانه بر روی CD منتشر شده است. این ماهنامه اولین ماهنامه‏ی گویای کتابخانه برای نابینایان است که به گزارش‏ها و مقالات کاربردی نشریات روز در زمینه‏ موضوعات تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و ... می پردازد. علاقه‏مندان برای اشتراک ماهنامه شقایق می‏توانند به بخش نابینایان کتابخانه مراجعه نمایند.
5- منابع جدید تهیه شده در این بخش نیز به صورت هفتگی فهرستنویسی، ورود اطلاعات و آماده سازی می‏شوند وعناوین آن ها به صورت ماهیانه در برد تازه‏ها و به شکل گویا در ماهنامه گویای شقایق قرار می‏گیرد.
6- جلسات کتابخوانی ( هر دو هفته یکبار) توسط نابینایان به صورت فعالیت گروهی در کتابخانه برگزار می شود.
7- تولید کتاب بریل : این بخش از مهر ماه سال 1386 (هـ.ش) قادر به تولید کتاب های بریل گردید . فعالیت مذکور به طور آزمایشی با فایل متنی حروف چینی شده کتاب های کودکان آغاز شد و برای چاپ کتاب ها بصورت بریل از برخی ناشرین ، فایل حروف چینی شده منابع شان دریافت گردید.در حال حاضر کلیه منابع مورد نیاز و تائید شده ، توسط اپراتور قسمت تایپ و آماده چاپ می شود . کتاب های بریل نیز پس از انجام مراحل تخصصی کتابداری و ورود اطلاعاتشان در سیستم نرم افزاری، در اختیار اعضاء قرا می گیرند.

شرایط استفاده اعضاء از بخش نابینایان :
1. امانت کتاب‏های گویا برای اعضای ساکن تهران در هر نوبت، حداکثر 2 عنوان در 20 کاست یا 2 CD به مدت 15 روز بوده و امانت منابع با مراجعه حضوری انجام می پذیرد.
2. اعضا می‏توانند کتاب های بریل را در هر نوبت، حداکثر 2 عنوان در 2 جلد ،امانت ببرند.
3. امانت منابع برای اعضای شهرستانی به صورت پستی و رایگان بوده که مدت زمان آن یک ماه است.
4. در صورتی که منبع امانت رفته برای فرد دیگری رزرو نشده باشند؛ مدت امانت فقط یکبار و به مدت یک هفته قابل تمدید خواهد بود. انجام این امر به صورت تلفنی یا حضوری امکان پذیر است.
اعضایی که در بازگشت منابع کتابخانه تأخیر دارند؛ به میزان 2 برابر زمان تأخیر، از امانت بردن منابع محروم می‏شوند. اگر عضوی منبع امانت برده را گم یا مخدوش نماید؛ جهت جایگزینی ،بر حسب نوع، آن ماده را تأمین می‏نماید و نیز به مدت 2 ماه و در صورت تکرار 6 ماه نمی‏تواند از منابع کتابخانه استفاده نماید. شایان ذکر است استفاده از منابع گویای این بخش برای اعضای عادی کتابخانه امکان پذیر است.

شرایط عضویت :
1- پر کردن فرم تقاضای عضویت
2- یک برگ فتوکپی شناسنامه
3- یک قطعه عکس

نشاني: تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن: 7-22894004- تلفن روابط عمومی : 22866465 فاکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : info@h-ershad-pl.com
نشانی اینترنت : www.hepll.com
ساعت کار کتابخانه : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 19، پنجشنبه 8 الی 11:30