بخش ناشنوایان

بخش ناشنوایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد:

 
تاریخ کوتاهی از زبان اشاره
چه کسی یا چه کسانی زبان اشاره را بوجود آورده اند؟
کسی دقیقا نمی داند.
اما به احتمال یقین خود ناشنوایان به دلیل نیازشان برای ارتباط بوجود آورنده این زبان بودند.
البته گروه های مختلف ناشنوایان با شرایط اقلیمی، جغرافیایی و آداب و رسوم خودشان روش ها و زبان های اشاره را بوجود آورده اند.

- در دوران باستان وقتی متوجه ناشنوائی کودکی میشدند او را در جنگل ها، کوهستان ها و بیابان ها رها می کردند تا خود برای بقای خود تلاش کند، وجود این کودکان انکار می شده و اکثرا این کودکان طعمه جانوران وحشی می شدند.
در قرون وسطا زبان های اشاره محدودی در اروپا وجود داشت و این ارتباط مستقیم با سوگند سکوت کشیشان در کلیساها داشت که در این زمان ها کشیش ها هم از اشاره استفاده می کردند.

- در قرن شانزدهم یک پزشک ایتالیا اهل پادووا به نام جرونیمو مدعی شد که ناشنوایان را با نوشتن اعلائمی که مشخص کننده مفهوم هر چیزی باشد میتوان آموزش داد. در سال 1620 ژان پابلو دو یونت اولین کتاب الفبای دستی و اشارات را منتشر کرد.
در سال 1755 ابه چارلز مایکل دو لپه در فرانسه اولین مدرسه برای ناشنوایان را پایه گذاری کرد که این مدرسه رایگان بود.
او معتقد بود ناشنوایان می توانند از طریق علائم دستی و حالات بدن ارتباط بین خودشان و شنوایان را گسترش دهند.
او علائمی که معرف مفهوم مورد نظر را برساند ابداء کرده.
ابه که انسانی بسیار خلاق و یک کشیش بود به طریقی زبان اشاره را گسترش داد. و زبان اشاره ای را که در بین گرو ها در پاریس استفاده میشد فرا گرفت.
او با آگاهی و دانش به خلاقیت خود ادامه داد و نتیجه آن گفتار با اشاره به زبان فرانسه است.
او راه را برای زبان استاندارد باز کرد.
به این ترتیب او پلی بین دنیای شنوایان و ناشنوایان ایجاد کرد.

- در سال 1778 مردی از شهر لاپیزیک آلمان بنام ساموئل هاینیکه مربی ناشنوایان بر این عقیده بود که میتوان برای ارتباط از دست ها و گفتار و گفتارخوانی استفده کرد و اولین مدرسه دولتی ناشنوایان را تاسیس کرد.
او دو روش دستی و شفاهی را به کار برد که این طلایه دار روش ارتباط کلی است.
ارتباط کلی ترکیبی است از زبان اشاره، حرکات و حالات بدن، الفبای دستی، گفتار و خواندن و نوشتن، استفاده از تصاویر و استفاده از سمعک و گفتار درمانی.

- در آمریکا ناشنوایان خیلی زود روش اشاره را گسترش دادند.
سرخ پوستان آمریکا روش اشاره جامعی را بوجود آوردند که بیشتر برای ارتباط بین قبیله ای بود تا برای ناشنوایان و امروزه فقط ردی و اثری از آن باقی مانده.
جالب اینکه شباهتی بین زبان اشاره سرخ پوستان و اشاره فعلی ناشنوایان آمریکا وجود دارد.

- مارتا و این یارد جزیره ای در جنوب شرقی ایالت ماساچوست در سال 1662 از نظر فرهنگی منزوی بود که دو قرن به همان حال باقی مانده بود توسط جمعیت قابل ملاحظه ای زبان اشاره گسترش یافت.
جالب اینکه شنوایان و ناشنوایان برای ارتباط در این جزیره از روش اشاره استفتده می کردند.

- تاثیر مهاجرین مختلف و کمک آن ها و کسانی که از سرزمین ها و خستگی های قدم را نباید نادیده گرفت. و همه این موارد در فرم گیری زبان اشاره آمریکائی دخیل و موثر است.

- در آمریکا مردی به نان توماس هاپکینزگالودت که مردی مذهبی و کشیشی فعال بود. به کمک و ارتباط با دختر همسایه که دختری ناشنوا بود علاقمند شد.
در سال 1815 در سن 27 سالگی به اروپا سفر کرد. در آن زمان گالودت به دنبال یاد گرفتن راه ارتباطی با ناشنوایان بود.

- در انگلستان با ابه و روش او آشنا شد.
و به پاریس دعوت شد که از مدرسه ناشنوایان دیدار کند.
بعد از چند ماه گالودت باتفاق لارنت که فن زبان اشاره را می دانست و در مدرسه ابه مشغول به تدریس بود به آمریکا بازگشت.

- در سال 1817 گالودت اولین مدرسه ملی ناشنوایان را در هارتفورد تاسیس کرد. و کلرک در این مدرسه به عنوان اولین معلم ناشنوایان مشغول به کار شد.
به زودی در چند ایالت آمریکا مدارس ناشنوایان تاسیس شدند و تا سال 1863 بیست و دو مدرسه در سراسر آمریکا برای ناشنوایان تاسیس شده بود.

- مهم ترین اتفاق در تعلیم و تربیت ناشنوایان در آمریکا و سراسر جهان تاسیس دانشگاه گالودت در واشنگتن در آمریکا است.
پس از مرگ گالودت پسر او ریاست دانشگاه را به عهده گرفت که در به حقیقت رساندن رویای پدر مشغول فعالیت شد و این دانشگاه همچنان پابرجاست و از سراسر جهان دانشجوی ناشنوا می پذیرد.
آمریکا به زبان اشاره فرانسه بسیار مدیون است.
زبان اشاره چهارمین زبان شناخته شده در آمریکا است.
نحوه ترکیب زبان اشاره آمریکائی ASL کمی برای یادگیری شنوایان دشوار است، در حالیکه یادگیری زبان اشاره انگلیسی راحت تر است و شنوایان بیشتر به یادگیری زبان اشاره انگلیسی راغب ترند.
ترجمه مینو رجبی نیا

-------------

 هفته جهانی ناشنوایان
WFD (کنگره جهانی ناشنوایان) جشن روز جهانی ناشنوایان را برای اولین بار در سال 1958 برگزار کرد، بعدها این روز به هفته جهانی بسط داده شد. هفته جهانی ناشنوایان هر ساله در آخرین هفته ماه سپتامبر جشن گرفته می شود. این هفته به روز جهانی ناشنوایان که آخرین یکشنبه بود منتهی می شود. اولین کنگره بین المللی ناشنوایان در سپتامبر 1951 برگزار شد، انتخاب هفته جهانی ناشنوایان در ماه سپتامبر به مناسبت بزرگداشت این واقعه تاریخی است.

هدف برگزاری هفته جهانی جلب توجه سیاستمداران، مسئولان و عموم مردم جامعه به دست آوردهای ناشنوایان است.
در این هفته موسسات و انجمن های ناشنوایان در سراسر جهان دست آوردهایشان را به مردم ارائه می دهند و در مورد خواسته هایشان تبلیغ و اطلاع رسانی می کنند. این هفته اتحاد و همبستگی بین ناشنوایان و حامیان آنها را افزون تر می کند و رسیدن به حقوق ناشنوایان را در سراسر جهان تسریع می کند.
(WFD) در ماه سپتامبر 1951 با حمایت Ens یا inTe Nazionale Sordomuti کانون ناشنوایان ایتالیا بنیان گذاری و رسمی شد. اولین رئیس WFD پروفسور (ویتوریا لیرالا) بود (Vittorio Leralla) که او همزمان رئیس ENS هم بود.
امروزه WFD در سازمان ملل متحد به عنوان یک موسسه غیر دولتی جهانی که معرف 70 میلیون ناشنوا در سراسر جهان است به رسمیت شناخته شده.
حدود 80 درصد از این جمعیت در کشورهای در حال توسعه که مسئولان محلی آشنائی بسیار کمی با نیازهایشان دارند و فقط تعداد کمی از کودکان ناشنوا دسترسی به آموزش دارند، زندگی می کنند.
رسالت WFD ارتقاع حقوق ناشنوایان، حق استفاده از زبان اشاره، دسترسی به موقعیت های برابر و داشتن جایگاه اجتماعی در زندگی است.
اعضاء WFD در گیرنده کانونهای ناشنوایان، موسسات ناشنوایان و اعضاء انفرادی در سراسر جهان است.
درباره هفته جهانی ناشنوایان اطلاع دارید؟
آیا همه اجتماعات ناشنوایان در سراسر جهان ای هفته را جشن می گیرند؟
بله اکثرا جشن می گیرند، بعضی از کشورها ترجیح می دهند هفته دیگری را در سال بعنوان هفته جهانی ناشنوایان جشن بگیرند.
WFD لیست اعضاء و همکاران را در Website دارد.
کسانی که مایل هستند اطلاعاتی درباره هفته جهانی در کشورهای دیگر کسب کنند می توانند از طریق Website با کانون یا مرکز ناشنوایان آن کشور تماس بگیرند.
ترجمه مینو رجبی نیا

--------------

نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن : 7-22894004 داخلی 13 ، فکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : deaf@hepl.ir
نشانی اینترنت : www.hepl.ir
ساعت کار کتابخانه :
شنبه تا چهارشنبه
نیمه اول سال 8 الی 19
نیمه دوم سال 8 الی 18
 پنجشنبه 8 الی 11:30