بخش بازی

بخش کتابداران بازی
 
برنامه‌های بازی در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در پی تصویب طرح "برگزاری روز جهانی بازی در کتابخانه" توسط محمدحسن سلطانپور و سیده‌کبری پاشازاده (دانشجویان رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی) در مورخ 22 آبانماه 1395به صورت پنج‌شنبه‌های بازی شروع شد و بعد از گذشت 10 ماه در مورخ 25 شهریور 1396 بخش "کتابداران بازی" شکل گرفت و فعالیت‌های بازی به صورت منسجم در این کتابخانه شروع شد. بخش کتابداران بازی دارای منابعی متشکل از بازی‌های رومیزی (کارتی، تاسی، استراتژیک، معمایی، داستانسرایی، مهارتی، سرعت و دقت و ...) بزرگ مقیاس و رایانه‌ای چندنفره است.

برگزاری هفته جهانی بازی در کتابخانه، برنامه‌های بازی روزهای پنج‌شنبه، برنامه بازی در غرفه کتابخانه در هفته ترویج علم، اجرای بازی‌های مناسب برای گروه‌های سنی مختلف از کودکان تا سالمندان از اهم فعالیت‌های این بخش به شمار می‌رود.

 قفسه باز: اعضا می‌توانند به سراغ قفسه‌ باز رفته و بازی رومیزی مورد علاقه خود را انتخاب کنند. این قفسه در فضای باز بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه قرار دارد، ولی برای تمام مراجعان کتابخانه (کودک، نوجوان، بزرگسال و سالمند) قابل استفاده است.
 امانت: برنامه‌ریزی برای امانت بازی‌های رایانه‌ای شروع شده است، ولی بازی‌های رومیزی برای اعضا در محیط کتابخانه قابل استفاده هستند.

خدمات ویژه بخش کتابداران بازی شامل موارد زیر است:::
 برگزاری برنامه‌های بازی برای گروه‌های مختلف: بخش بازی همراستا با اهداف کتابخانه، تلاش می‌کند علاوه بر تهیه و ارائه بازی برای کودکان و نوجوانان، برنامه‌های بازی برای گروه‌های سالمندان، بازنشستگان، مادران، مربیان و کتابداران را نیز طراحی و برگزار کند.

 هفته جهانی بازی در کتابخانه: یکی از رویدادهای جهانی در کتابخانه‌های سراسر دنیا برگزاری برنامه‌های متنوع بازی با اهداف گوناگون و در چارچوب خط‌مشی‌ کتابخانه‌هاست. کتابداران بازی، آبانماه هر سال با داشتن برنامه‌های متنوع همگام با کتابخانه‌های جهان برنامه‌های بازی برای همه را برگزار می‌کنند.
 بازی‌های رایانه‌ای: علاقه‌مندان می‌توانند با هماهنگی‌های قبلی با بخش کتابداران بازی در گروه‌های 2 تا 4 نفره بازی‌های رایانه‌ای را انجام دهند و روز خوبی با بازی در کنار دوستان خود رقم بزنند.

 روزهای بازی: برگزاری روز‌های مختلف بازی به مناسبت‌های گوناگون برای عموم افراد از فعالیت‌های این بخش است. مثلاً روز بازی‌های رومیزی، ویدئویی، روز بازی سوپرماریو و غیره.

 آموزش سواد بازی: کتابداران بازی از طریق گفت و گو با مراجعه‌کنندگان، برگزاری جلسات مختلف برای ارتقای دانش بازی آنها تلاش می‌کنند و به پرسش‌های بازی اعضای علاقه‌مند پاسخ می‌دهند.

 مشاوره اطلاعات بازی: کتابداران این بخش بازی‌های مناسب برای گروه‌های سنی مختلف، چگونگی خرید بازی، بازی‌های مناسب برای دورهمی‌ها، اعیاد و مناسبت‌های مختلف را به اعضای علاقه‌مند معرفی می‌کنند و آموزش می‌دهد.

 برگزاری مسابقات بازی: بخش کتابداران بازی به منظور ایجاد فضایی شاد و مفرح در کتابخانه، مسابقات بازی را در چارچوب خط‌مشی‌های کتابخانه حسینیه ارشاد برای گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌کند.

 بازی برای مدارس: گروه‌های دانش‌آموزی از پایه اول دبستان تا دوازدهم متوسطه می‌توانند با هماهنگی قبلی درخواست برگزاری برنامه بازی را در محیط کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد داشته باشند.

خدمات عمومی بخش کتابداران بازی شامل موارد زیر است:ت:
 آموزش بازی‌ها: در صورت درخواست مراجعه‌کننده، کتابداران بازی‌ها را به آنها آموزش می‌دهند.
 همراهی در بازی: کتابداران بازی در صورت نیاز برای بازی کردن گروهی، همراه شما خواهند بود.

خدمات فنی بخش کتابداران بازی شامل موارد زیر است:

 مجموعه‌سازی: بخش کتابداران بازی برای شناسایی، مناسب‌سازی و آماده‌سازی انواع بازی‌های مناسب (رومیزی و رایانه‌ای) تلاش می‌کند.
 فهرست‌نویسی: بخش کتابداران بازی زیرنظر بخش فنی کتابخانه به فهرست‌نویسی بازی‌های موجود پرداخته و آنها را از طریق سیستم نرم‌افزاری برای مراجعه‌کنندگان قابل جستجو و بازیابی می‌کند.

ساعت کار:
شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۶
پنجشنبه ۸ تا ۱۲