شرح خبر
 
تاریخ
1397/9/15
عنوان خواندن داستان شما را محبوب می‌کند !
متن
یک استاد روان‌شناس آمریکایی نظریه‌ای در مجله تخصصی انجمن روان‌شناسان آمریکا منتشر کرده است که نشان می‌دهد مطالعه داستان روی بالا رفتن محبوبیت اجتماعی افراد تاثیر مثبت داشته اشد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از دکات، نتایج یک تحقیق جدید توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد مطالعه داستان و  به خصوص رمان موجب محبوبیت بیشتر افراد در بین دوستانش می‌شود. نتایج این تحقیق میدانی چند ماه پیش در مجله تخصصی انجمن روان‌شناسان آمریکا به چاپ رسید.
 
دکتر دیوید فدر تامیر در این تحقیق این نظریه خود را ثابت کرد که مطالعه داستان روی شناخت اجتماعی افراد تاثیر مثبت دارد و می‌تواند منجر به محبوبیت اجتماعی آنها شود. نتایج این تحقیق می‌گوید افرادی که عادت به خواندن داستان در فعالیت‌های روزمره خود دارند نسبت به افراد دیگر بهتر و راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کرده و به اصطلاح بین دوستان خود محبوب‌تر هستند.
 
دکتر تامیر استاد روان‌شناسی و صاحب کرسی روان‌شناسی دانشگاه روچستر آمریکا سال‌ها در زمینه روابط اجتماعی و عوامل موثر بر آن تحقیق کرده است. وی با انتشار نتایج جدیدترین تحقیق خود در مجله انجمن روان‌شناسان آمریکا اعتقاد خود را اینگونه بیان می‌کند که هرچند خواندن کتاب‌های مستند روی سطح سواد و اطلاعات افراد تاثیر دارد ولی خواندن کتاب‌های داستانی بیشتر به عملکرد بهبود فرد در اجتماع منجر خواهد شد.
 
تامیر می‌نویسد: با تجزیه و تحلیل 14 تحقیق میدانی به این نتیجه رسیدم که در داستان‌ها و رمان‌ها تجربه افراد مختلف آورده شده است و فرد با مطالعه آنها می‌تواند خودش را با جامعه انسانی سازگارتر کند.
 
تامیر و همکارانش بر این عقیده هستند که بیشتر تاثیر داستان در بالا بردن توانایی شناخت اجتماعی افراد به نوع آن و زمان داستان نیز برمی‌گردد. هرچه داستان به واقعیت نزدیک‌تر باشد تاثیر آن نیز بیشتر است ولی البته داستان‌های علمی تخیلی نیز در این زمینه موثر هستند.
 
البته محققان دانشگاه روچستر نیز به این نکته اشاره می‌کنند که خواندن یک داستان یا یک پاراگراف از رمانی نمی‌تواند استعداد اجتماعی افراد را شکوفا کند بلکه این نوع رفتار باید تبدیل به یک عادت دائمی در زندگی آنها شود.
منبع خبر: خبرگزاری ایبنا
منبع