شرح خبر
 
تاریخ
1398/5/24
عنوان سالینجر هم به انقلاب الکترونیکی پیوست
متن
پس از سال‌ها تلاش برای دیجیتالی کردن آثار جی. دی سالینجر با موافقت خانواده‌اش قرار است آثار نویسنده «ناتور دشت» به صورت دیجیتالی در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، خانواده سالینجر اعلام کردند که آثار نویسنده برای نخستين بار به صورت الکترونیکی در اختیار خوانندگان قرار خواهد گرفت.
 
مت، پسر سالینجر گفت پدرش همیشه به دسترس بودن آثارش اهمیت می‌داد اما دوست داشت آثارش را به صورت کاغذی تهیه کنند. نویسنده‌ی «ناتور دشت» که در سال 2010 در 91 سالگی از دنیا رفت از اینترنت هم متنفر بود. مت به نیویورک‌تایمز گفت که پیش از این برای پدرش توضیحاتی درباره فیسبوک داد و سالینجر از اینکه مردم اطلاعات شخصی‌شان را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارند وحشت کرده بود.
 
اما مت، که مسئولیت مدیریت اموال سالینجر را به عهده دارد می‌گوید در سال 2014 نامه‌ای از خانمی از میشیگان دریافت کرد که به دلیل معلولیت حرکتی نمی‌تواند کتاب کاغذی در دست بگیرد و بخواند و همین موضوع سبب شد در تصمیمش برای جلوگیری از تبدیل آثار پدر به نسخه‌های الکترونیکی تجدیدنظر کند.
 
مت در توضیح این اتفاق می‌گوید: «از وقتی نامه‌اش را خواندم به فکر راهی بودم که او بتواند کتاب‌های پدرم را بخواند. پدر من همیشه هر کاری که در توانش بود انجام می‌داد تا کتابش در دسترس عموم قرار بگیرد یا افراد توانایی مالی پرداخت هزینه‌اش را داشته باشند. با گران شدن قیمت کتاب‌هایش در چاپ‌های بعدی مخالفت می‌کرد؛ حتی وقتی که نویسندگانی چون همینگوی، فاکنر، و فیتزجرالد کتاب‌هایشان را گران کرده بوده‌اند.

در دسترس بودن آثارش در زمانه‌ای که بسیاری از جوانان ترجیح می‌دهند بر روی دستگاه‌های الکترونیکی‌شان کتاب بخوانند اهمیت زیادی دارد.  با اینکه دوست داشت همه نسخه چاپی کتابش را بخرند اما امکان خواندن آثارش برای کسانی که قادر نیستند کتاب در دست بگیرند پیشرفت بزرگی به حساب می‌آید.»
 
البته هنوز خبری مبنی بر تبدیل کتاب‌های سالینجر به نسخه صوتی منتشر نشده است. سالینجر دوست داشت آثارش فقط به صورت کاغذی در بازار موجود باشد و حتی درخواست‌های متعدد تولیدکنندگان برای تبدیل آثارش به فیلم و نمایش را رَد کرده بود.
 
علاوه بر این قرار است آثار منتشرنشده سالینجر در اختیار خوانندگان قرار بگیرد. مت در ماه فوریه به گاردین گفته بودند جمع‌آوری این آثار به طول می‌انجامد و احتمالاً در طول ده ساله آینده به تدریج منتشر خواهد شد.
 
قرار است نسخه الکترونیکی «ناتور دشت»، «فرنی و زویی»، «تقدیم به ازمه با عشق و نکبت»، و «تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران و سیمور: پیش‌گفتار» توسط پنگوئن در بریتانیا و انتشارت براون دمنبع خبر: خبرگزاری ایبنا
منبع