شرح خبر
 
تاریخ
1400/4/26
عنوان تولید مجموعه کتاب‌های صوتی شرلوک هلمز توسط غول سوئدی
متن
شرکت سوئدی استوری‌تل گفته است در نظر دارد مجموعه کاملی از کتاب‌های صوتی داستان‌های شرلوک هلمز را تولید کند و قرار است به‌زودی این مجموعه را در بازار کتاب جهانی عرضه کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودریدر، شرکت سوئدی استوری‌تل گفته است در نظر دارد مجموعه کاملی از کتاب‌های صوتی داستان‌های شرلوک هلمز را تولید کند و قرار است به زودی این مجموعه را در بازار کتاب جهانی عرضه کند. استوری تل (Storytel) شرکت سوئدی تولید کتاب‌های صوتی و دیجیتال وقتی در سال 2006 میلادی تاسیس شد، تنها کتاب‌های صوتی تولید می‌کرد؛ ولی حالا طیف کار خود را به کتاب‌های چاپی نیز گسترش و خودش را به عنوان یکی از قطب‌های انتشاراتی در اروپا مطرح کرده است.
 
استوری تل در حال حاضر در 16 کشور دنیا فعالیت دارد که اخیراً شعبه خود را در سنگاپور نیز افتتاح کرد. این شرکت بیشتر از اینکه یک انتشارات کتاب‌ با فرمت‌های مختلف باشد، به عنوان یک سرویس ارائه‌کننده کتاب‌های صوتی از طریق وب‌سایتش معروف است و همین سرویس کتاب صوتی باعث شهرت آن شده است.
 
این شرکت می‌گوید امیدوار است با تولید داستان‌های صوتی شرلوک هلمز بتواند بیشتر در میان مخاطبان خود محبوبیت پیدا کند. استوری‌تل گفته است مجموعه مذکور با همکاری بنیاد ادبی کونان دویل نویسنده مجموعه داستان‌های هلمز در حال انجام است.
 
شخصیت داستانی شرلوک هلمز نخستین بار در سال ۱۸۸۷ میلادی توسط سر آرتور کانن دویل ساخته و پرداخته شد و در کتاب‌ها مطرح شد شرلوک هلمز از شخصیت جوزف بل الهام گرفته شده است. در نهایت چهار رمان و ۵۶ داستان کوتاه از شرلوک هلمز باقی مانده است.
 
به گفته یوناس تلاندر رئیس استوری‌تل سوئد در حال حاضر به خاطر افزایش کاربران تلفن همراه و دستگاه‌های صوتی دیگر بیشتر تمرکز این شرکت روی تولید کتاب‌های صوتی و ارائه آن از طریق وب سایت شرکت است. هرچند استوری‌تل در سال‌های اخیر بیشتر انتشارات‌های معتبر کشور سوئد را خریداری کرده است ولی تلاندر می‌گوید هنوز هم نقطه قوت شرکت ارائه کتاب‌های صوتی منحصر‌به‌فرد آن است.
 
به گفته تلاندر در حال حاضر در اروپای شمالی و کشورهای اسکاندیناوی حدود 645هزار کاربر مشترک سایت شرکت از کتاب‌های صوتی استفاده می‌کنند که درآمد آن را به مبلغی نزدیک به 30 میلیون دلار در سال رسانده است.
 


منبع خبر: خبرگزاری ایبنا
منبع