شرح خبر
 
تاریخ
1400/1/14
عنوان همه چیز درباره آخرین کتابخوان کاغذ رنگی دیجیتال شرکت سونی
متن
لینفینی (Linfiny) آخرین تکنولوژی مربوط به دستگاه‌های کتابخوان مجهز به کاغذ رنگی دیجیتال است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودریدر، حاصل همکاری شرکت تکنولوژی سونی ژاپن و شرکت جوهر الکترونیک این کشور (E INK) دستگاهی به نام لینفینی (Linfiny) شده است که آخرین تکنولوژی مربوط به دستگاه‌های کتابخوان مجهز به کاغذ رنگی دیجیتال است. این دستگاه از انواع معدود کتابخوان‌های الکترونیک موجود در جهان است که قابلیت یادداشت‌برداری و حتی نقاشی برای کودکان را دارد.
 
جوهر الکترونیک به عنوان یکی از بزرگترین پیشگامان در صنعت کاغذهای الکترونیک تجاری‌سازی شده است. نمایشگرهای مبتنی بر این تکنولوژی در نوع سیاه و سفید و در سال‌های اخیر رنگی عرضه می‌شوند که دارای خصوصیاتی همچون وضوح بالا و زاویه دید عریض نیز هستند.
 
محتوای موجود در صفحه‌نمایش‌های مبتنی بر EInk در مقابل تابش مستقیم نور خورشید به راحتی قابل مشاهده است و مشابه جوهر معمولی روی یک کاغذ به نظر می‌رسند. به علاوه در این نمایشگرها تنها هنگام تغییر محتوا به انرژی نیاز خواهید داشت. در نتیجه نمایشگر شما می تواند حتی پس از قطع کامل الکتریسیته به نمایش محتوای کنونی خود ادامه دهد! همچنین هنگام مطالعه و استفاده طولانی مدت از دستگاه می‌تواند به شکل قابل توجهی مانع از خستگی چشم کاربر شود.
 
شرکت جوهر الکترونیک گفته است در دستگاه لینفینی از جوهر الکترونیک کارتا1250 استفاده شده است که نسبت به جوهرهای قدیمی‌تر سرعت بالایی در پردازش رنگ‌ها و مطالعه بین صفحات کتاب‌ها و لود شدن تصاویر دارد. وضوح تصویر این دستگاه بر خلاف دستگاه‌های کتابخوان رایج در بازار جهانی دارای 1404 در 1872 پیکسل در هر اینچ است که تحولی شگرف در این دستگاه‌ها محسوب می‌شود.
 
البته‌ شرکت‌های ژاپنی اطلاعات و جزئیات دقیقی درباره وضوح رنگ‌های این دستگاه ارائه نکردند؛ ولی گفته می‌شود که رنگ‌های بیشتری از مدل‌های قدیمی‌تر نمایش دهد. دو شرکت ژاپنی در بیانیه‌ای اعلام کردند که دستگاه محصول مشترک آنها با نام تجاری کلایدو دارای قابلیت‌های بیشتری نسبت به دستگاه‌های قبلی این شرکت‌ها دارد و مجهز به تکنولوژی است که ارائه جزئیات آن محرمانه عنوان شده است.
 
دستگاه‌های کتابخوان قبلی شرکت سونی همگی مجهز به قلم نوری بودند که نیاز به شارژ از طریق دستگاه‌های خارجی داشت ولی در دستگاه لینفینی قابلیتی گذاشته شده است که می‌‌توان به جای قلم مخصوص دستگاه از هر نوع قلم موجود در بازار استفاده کرد. به گفته مسئولان ژاپنی تمام تجهیزات جانبی دستگاه‌های کتابخوان و تبلت‌ها با این دستگاه هماهنگی دارند.
 
به گفته مسئولان ژاپنی این دستگاه اولین کتابخوان الکترونیک در جهان است که قابلیت جستجوی مطالب در اینترنت از طریق مرورگر مخصوص آن را دارد. هنوز ژاپنی‌ها اطلاعاتی درباره قیمت و تاریخ انتشار این کتابخوان ارائه نکرده اند.











منبع خبر: خبرگزاری ایبنا
منبع