شرح خبر
 
تاریخ
1401/2/24
عنوان معرفی کتاب بزرگسال 24 اردیبهشت 1401
متن

عنوان: دختر پرتقالی
پدیدآور: یوستین گاردر
مترجم: الهام افسری
ناشر: آسو
سال نشر: 1397
رمان دختر پرتقالی در حقیقت گفتگوی فلسفی و شاعرانه پدر و پسری است که در دو دوره‌ی مختلف زندگی کرده‌اند. پدر داستان زندگی خود و آشنایی با معشوقه‌اش را برای پسرش روایت می‌کند. پسر پس از خواندن این دست‌نوشته‌ها، دید تازه‌تری نسبت به سبک زندگی پیدا می‌کند.
رمان دختر پرتقالی فضایی را ایجاد می‌کند که موجب طرح سؤالات فلسفی همانند زندگی، مرگ و عشق در ذهن مخاطب می‌شود، قالب داستان که به صورت نامه است و بیشتر به روایت زندگی دختر پرتقالی به شکلی پر رمز و راز می‌پردازد، موجب می‌شود این اثر به کتابی معماگونه تبدیل شود.عنوان: فرهنگ و رفتار اجتماعی‌
پدیدآور: هری‌. س‌. تریاندیس‌
مترجم: نصرت فتی‌
ناشر: رسانش
سال نشر: 1387
کتاب فرهنگ و رفتار اجتماعی افق وسیعی از مطالعات تطبیقی در حوزه روانشناسی اجتماعی و فرهنگ را در بر می‌گیرد. کتاب مطالعه‌ای بین رشته‌ای است از روانشناسی، جامعه‌شناسی، علوم‌رفتاری و مردم‌شناسی که دانش و اطلاعات قابل توجهی از علوم اجتماعی را منعکس می‌کند. هر صفحه از کتاب معمولاً مثال‌هایی از جوامع مختلف به همراه دارد که خواننده را با گوشه‌ای از دنیا که تاکنون بر او پوشیده بود آشنا می‌کند. کتاب از ده فصل تشکیل می‌شود. هر کدام به مباحث مختلفی می‌پردازد. اگرچه عموماً در حوزه تفاوت‌های فرهنگی و علوم رفتاری است، اما در هر فصل درباره مطالب خاصی بحث می‌شود.عنوان: جایگاه زیبایی در عالم هنر
پدیدآور: الکساندر نهاماس
مترجم: سید مسعود حسینی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1400
کتابِ پیشِ رو، پژوهشی فلسفی دربارۀ معنا و چیستیِ زیبایی در هنر و زندگیِ روزمره است. پژوهشی فلسفی است، بی‌آن‌که خواننده را در فضای انتزاعیِ تحلیل‌های فلسفی‌ـ‌منطقی به این سو و آن سو بکشاند و هاج و واج بر جای بگذارد. نهاماس، نویسندۀ این کتاب، در تحلیل‌های خود از فیلسوفان و نویسندگان و شاعران و نقاشانِ بزرگِ مغرب‌زمین مدد می‌گیرد، اما کاری بسیار فراتر از بازگوییِ قابلِ فهمِ دیدگاه‌های آن‌ها انجام می‌دهد: هدفِ او این نیست که با توشه‌ای از نظریاتِ فلسفی دربارۀ زیبایی، سراغِ تحلیلِ آثاری هنری و اشیاءِ طبیعیِ زیبا برود؛ به‌عکس، می‌کوشد با دریافت‌ها و ادراک‌های مستقیمِ خویش از زیبایی، حتی در صحت و سقمِ آن نظریه‌ها چون و چرا کند. در این کتاب به‌طرزی ملموس و خودمانی با پدیده‌های آشنا و مأنوس زندگی برخورد و مراوده‌ای عمیق‌تر (و می‌شود گفت فلسفی) پیدا می‌کنیم و (شاید) می‌آموزیم که زیبایی نه فقط در هنرها و طبیعت، بلکه در همین نزدیکی‌ها هم رخ نشان می‌دهد به شرطی که چشمی برای دیدنِ آن‌ها و گوشی برای شنیدنِ آن‌ها داشته باشیم.


عنوان: راز و رمز آماده‌سازی ذهنی
پدیدآور: سباستین توماس
مترجم: فرزانه مهری
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1400
بسیاری از ما در محیط کار و زندگی شخصی از خود می‌پرسیم چه کار کنیم که مثل برنده‌ها فکر کنیم و خود را برای آینده آماده سازیم. ما نیز همچون ورزشکاران حرفه‌ای باید اهداف خود را تعیین کنیم، با موانع رو به رو شویم و در رفع آن ها بکوشیم.
کتاب راز و رمز آماده‌سازی ذهنی، با الهام از روش‌های آماده‌سازی قهرمانان ورزشی به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را تقویت و قابلیت‌های خود را فعال کنید و به پیروزی دست یابید.
سباستین توماس، نویسنده این کتاب، بیش از چهارده سال است که با ورزشکاران رده بالا و همچنین مربیان، در زمینه آماده سازی ذهن کار می‌کند. دیدگاه‌های او درباره‌ی مدیریت و پیشبرد ذهن، موفقیت‌آمیز بوده و در بسیاری زمینه‌ها کاربرد عملی دارد.


عنوان: مارتا فروید
پدیدآور: نیکول روزن
مترجم: شهرزاد همامی
ناشر: شور‌آفرین
سال نشر: 1392
بیوه 85 ساله زیگموند فروید درخواست یک زن روزنامه نگار آمریکایی را برای نگارش و انتشار زندگی نامه اش رد می‌کند. ولی نامه هایی که دوستانه بین آنها رد و بدل می شود بانوی سالخورده را به گذشته‌های دور می‌برد. او از نوجوانی‌اش در وین، ازدواجش با یک پزشک نابغه و شیفته تحقیق، نیز زندگی در بطن وقایع و تحولات سیاسی و اجتماعی آن روز سخن می‌گوید. او بیش از نیم قرن زیستن در سایه یک مرد مشهور را مرور می‌کند. اما آیا در خدمت یک نابغه بودن ارزش آن را داشته که تمام عمرش را صرف آن کند؟ آیا این تنها مطلوب او در زندگی‌اش بوده است؟


عنوان: از قیطریه تا اورنج کانتی
پدیدآور: حمیدرضا صدر
ناشر: چشمه
سال نشر: 1400
این کتاب با عنوان فرعی «وقایع نگاری یک مرگ از پیش تعیین شده» در چهلمین روز درگذشت این مفسر سینما و فوتبال، روانه بازار کتاب شد. اگر بخواهیم خلاصه کتاب را بگوییم، او که زیباترین بازی‌های جهان و بزرگ‌ترین اسطوره‌های دنیای فوتبال را در ذهن‌ها ماندگار کرده این بار و برای آخرین بار، قلم جادویی‌اش را برای نوشتن روایتش از سرطان به کار گرفته و بالا و پایین‌های درمان در ایران و آمریکا را به تصویر کشیده است. کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی دو بخش اصلی دارد، در ایران و در آمریکا. بخش آخر کتاب هم مؤخره‌ای به قلم غزاله صدر است که همدم روزهای سخت بیماری پدر بود و بر دوشش بود که کار ناتمام او را تمام کند.

منبع