شرح خبر
 
تاریخ
1401/3/21
عنوان معرفی کتاب بزرگسال 21 خرداد 1401
متن

عنوان: خانه گوچی (از آغاز تا اوج)
پدیدآور: سارا گی فوردن
مترجم: نیکی فرخوی
ناشر: بهجت
سال نشر: 1400
این کتاب سرگذشت مد و داستان شگفت‌انگیز یکی از پیشتازان و تأثیرگذارترین شرکت‌های مد جهان را از آغاز تا اوج روایت می‌کند.
سارا گی فوردن، داستان خاندان گوچی را با قتل مائوریتزیو گوچی، نوه بنیان‌گذار برند گوچی، شروع می‌کند و در ادامه با روایتی گیرا خواننده را با یکی از بزرگ‌ترین برندهای مد، پوشاک و طراحی جهان آشنا می‌کند.
نویسنده در کنار روایتى دراماتیک و گیرا از سرگذشت و فراز و نشیب‌های روابط خانوادگی خاندان گوچی، از تأثیر این امپراتوری مد و پوشاک در ایجاد سبک، استایل و پوشش مردم در صد سال گذشته می‌گوید و همچنین سعی می‌کند نشان دهد که شرکت گوچی چگونه با پیاده کردن ایده‌هایی خلاقانه و پر ریسک در روش‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، برندسازی، کسب و کار و تبلیغات در قرن بیستم اثرگذار شد.


عنوان: آیشمن در اورشلیم (گزارشی در باب ابتذال شر)
پدیدآور: هانا آرنت
مترجم: زهرا شمس
ناشر: برج
سال نشر: 1399
«آیشمن در اورشلیم»، با عنوان فرعی «گزارشی در باب ابتذال شَر»، کتابی است از هانا آرنت که در آن، در قالب گزارش محاکمه آدولف آیشمن، یکی از افسران رده‌بالای آلمان نازی، به موضوع هولوکاست و نیز به مسئله شَر و ریشه‌ها و عوامل سیاسی – اجتماعی اعمال شریرانه پرداخته شده است. 
نظریه آرنت در کتاب آیشمن در اورشلیم این است که شرهای بزرگ در طول تاریخ بشر به‌طور عام، و به‌طور خاص جنایت عظیم هولوکاست، نه توسط متعصبان کور اتفاق افتاده است نه عامل آن بیماران با مشکلات روانی بوده‌اند بلکه به وسیله مردم عادی که استدلال‌های دولت‌مردان و حکومت‌هایشان را پذیرفته‌اند و به اجرا درآورده‌اند رخ داده است و به همین دلیل، از نظر این مردم اعمالشان رفتاری طبیعی بوده‌است. ازین رو این کتاب به بررسی کامل این موضوعات می‌پردازد.
خواندن این کتاب را به همه کسانی که به علوم سیاسی، تاریخ و به خصوص روایت‌های مرتبط با ماجرای هولوکاست علاقه دارند، توصیه می‌کنیم. اگر جزء هیچ کدام از دسته‌هایی که گفتیم نیستید، اما موضوع اخلاق و سرشت شر جزو دغدغه‌های ذهنی شماست، کتاب آیشمن در اورشلیم می‌تواند برای شما هم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد.عنوان: خون خورده (روایتی جذاب از زندگی پنج برادر گم شده در شهرهای تهران، آبادان، مشهد و بیروت در دهه‌ی 60 است که تا مدت‌ها بعد از خواندنش هم ذهنتان را رها نخواهد کرد.)
پدیدآور: مهدي يزداني خرم
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397
کتاب خون خورده داستان از دست دادن و گم شدن است. داستان فراموش شدن برادران. داستان پنج برادر که هرکدام در شهری گم شده‌اند. مشهد، تهران، بیروت و آبادان شهرهایی هستند که در ابتدا از شنیدن نام‌هایشان ممکن است در ذهنتان پراکندکی مرور شود، اما زمانی این پراکندگی برایتان اوج زیبایی می‌شود که متوجه شوید تمام آن چیز‌هایی که در کتاب وجود دارد بسیار دقیق و حساب شده است. این کتاب رمانی منسجم و قوی با جزئیاتی دقیق است. داستان متلاشی شدن برادران سوخته‌ای که سرنوشتی عجیب و مهیب برایشان رقم می‌خورد و جسم هر کدام روایتی تلخ را پشت سر می‌گذارد. این کتاب تنها ماجرای برادران سوخته نیست. قصه‌ی ارواح و انسان‌هایی است که پیرامون زندگی چند برادر پرسه می‌زدند.عنوان: اناگرام (شخصيت شناسي) در كار و زندگي (امروزه اناگرام به عنوان یکی از معتبرترین علوم شخصیت‌شناسی در جهان استفاده می‌شود.)
پدیدآور: هلن پالمر
مترجم: احسان الوندي
ناشر: رسا
کتاب حاضر پس از معرفی اناگرام و تعریف علمی شخصیت، به بیان علل شکل‌گیری، تعصبات فکری، مسائل فردی، اجتماعی، علایق و نگرانی‌های هر یک از تیپ‌های شخصیتی نه‌گانه می‌پردازد. یکی از نکات برجسته کتاب، بررسی تفصیلی دیدگاه هر یک از تیپ‌های شخصیتی، نسبت به کار و روابط عاطفی است. شما با مطالعه این کتاب قادر خواهید بود تا خود را بهتر بشناسید، با قابلیت‌ها و موانع شخصیتی خود آشنا شوید و همچنین با شناسایی اطرافیان، به خصوص نزدیکان خود، روابط عاطفی یا کاری بهتری با آنها برقرار کنید.
 این کتاب برای عموم مردم و به ویژه دوستداران خودشناسی، شاخه‌های مختلف روانشناسی و علوم مدیریت مفید و ضروری است.


عنوان: هفته كاري چهار ساعته (اگر در دنیای خود معنایی نمی‌یابید، وظیفه شما به عنوان انسان است که برای خود معنا بسازید.)
پدیدآور: تيموتي فريس
مترجم: سارا حبیبی تبار
ناشر: نون
تیموتی فریس در کتاب هفته کاری چهار ساعته که از پرفروش‌ترین آثار نیویورک تایمز به شمار می‌آید، به ما می‌آموزد چه‌طور می‌توانیم کمتر کار کنیم و بیشتر درآمد داشته باشیم.
تقریباً همه ما عادت کرده‌ایم که از ساعت ۸ یا ۹ صبح تا ۶ یا ۷ عصر جایی مشغول به کار باشیم. بعد از گذشت ۳۰ سال هم منتظر این باشیم که بازنشسته شویم و بتوانیم از زمان آزادی که داریم لذت ببریم. اما آیا می‌توان راهی برای شکستن و تغییر این چرخه پیدا کرد؟ به نظر شما می‌توان در عین شاغل بودن از زمان اضافه و تفریحات دوران بازنشستگی نیز لذت برد؟ نویسنده در این کتاب به ما نکاتی را می‌آموزد که به کمک آن‌ها می‌توانیم خود را از زندگی روتینی که مدت‌هاست گرفتار آن شده‌ایم رها کنیم. پیام کتاب به خوانندگان این است به جای بیشتر و سخت‌تر کار کردن، هوشمندانه‌تر عمل کنند. عنوان: فرهنگنامه زنان ايران و جهان (زندگی‌نامه، تنها تاریخچه‌ی واقعی است! تامس کارلایل)
سرويراستار: محمدرضا سهرابي
دبير علمي: مهناز مقدسي
ناشر: ارتباط نوین
فرهنگنامه زنان ایران و جهان کتابی است با نزدیک به دو هزار مدخل، که کارنامه زندگی زنانی متمایز را، از همه ملل و در همه زمان‌ها و در همه عرصه‌ها، از جمله اسطوره؛ دین؛ فلسفه؛ علوم؛ ورزش؛ هنر؛ سیاست و ... در بردارد و اگر، به سبک و سیاق دانشنامه‌ها، از کلام مختصر و موجز و زبان علمی برخوردار است و از کتب مرجع به حساب می‌آید؛ اما لطف و پویایی زندگی شخصیت‌هایش، به آن جذابیتی عام بخشیده و آن را خواندنی‌تر کرده است . 
مقالات، از تولد آغاز شده و به چگونگی بالش و پرورش آنان می‌پردازد و آثار و فعالیت‌های آنان را معرفی می‌کند و در برخی نمونه‌ها، نقد و تفسیر و تأثیر این زنان در عرصه‌های مختلف بررسی شده است. در پایان هر مقاله، فهرست منابعی که در تألیف مقالات از آن استفاده شده، مخاطب را به اطلاعات بیشتری رهنمون می‌کند.

منبع