شرح خبر
 
تاريخ :
1396/5/22
عنوان: گزارش نشست داده های معنایی (semantic data)
متن:
پنجاه و نهمین نشست (چهارمین جلسه دوره دهم) از نشست‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی باموضوع داده‌های معنایی شنبه 21 مرداد 1396 در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد برگزارشد. این نشست از ساعت 16:30 پس از پخش آیاتی از کلام الله مجید، سرود ملی و کلیپ معرفی خدمات کتابخانه آغاز شد.


ابتدا دبیر جلسه، آقای دکتر مصطفی امینی، درباره نشست‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی که از سال 1394 در کتابخانه برگزار می‌شود توضیح دادند و پس از آن سخنرانان، خانم المیرا کریمی از «پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات ایران» و آقای مهندس خشایار جهانیان از «شرکت مدیریت دانشاینوتکس ایران» دیدگاه­ های خود به شرح زیر را بیان کردند:


خانم المیرا کریمی:

طبق مباحث مطرح شده، تعریف رسمی درباره داده‌های معنایی وجود ندارد و آنچه به تعریف در این حوزه کمک می‌کند مسائل مرتبط به آن همچون RDF و آنتولوژی‌هاست. ایشان درباره نمونه‌هایی از موتورهایجستجوی معنایی مانند ولفرم آلفا، بینگ و گوگل، آمارهایی از نحوه استفاده کاربران از تاکتیک‌های جستجو، نحوه اصلاح جستجو و نیز درباره معناها در جستجوی کاربر توضیحات مفصلی ارائه دادند.


آقای مهندس خشایار جهانیان:

ایشان درباره تجربیات خود در استفاده از داده‌های معنایی در پروژه‌های مدیریت دانش توضیح دادند و تأکید کردند استفاده از داده‌های معنایی در مدیریت دانش براساس مسئله تعریف شده مرتبط با هر سازمان است. به این معنی که ابتدا باید مسئله مشخص گردد و سپس برای ارائه راه حل، داده‌ها به شکل معنایی ترسیم شوند تا بتوان از آنها استفاده کرد.


در انتها، توضیحات تکمیلی آقای دکترمصطفی امینی درباره موضوع نشست و پرسش و پاسخ انجام شد. این نشست ساعت 18:30 به پایان رسید.

برای دسترسی به فایل صوتی نشست اینجا و برای مشاهده اسلاید های نشست اینجا را کلیک کنید. 

منابع: