شرح خبر
 
تاریخ
1401/7/2
عنوان معرفی کتاب کودک و نوجوان 2 مهر 1401
متن

هستی دختر نوجوانی‌ است که نمی‌خواهد مثل بقیه دختر‌ها باشد. او آرزو دارد وقتی بزرگ شد راننده تریلی، خلبان و یا دروازه‌بان تیم صنعت نفت آبادان شود، اما وقتی جنگ اتفاق می‌افتد، در مسیر جدیدی قرار می‌گیرد و نگاهش نسبت به دنیای اطرافش تغییر می‌کند. جنگ و تبعات آن باعث می‌شود تا او به یکباره از کودکی گذر کند و پا به دنیای دیگری بگذارد…
این کتاب به‌عنوان کتاب سال شورای کتاب کودک برگزیده شد و به عنوان نامزد ایرانی جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ و همچنین جایزه آسترید لینگرن برگزیده شده است.
هستی 
نویسنده: فرهاد حسن زاده
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
گروه سنی: 12 تا 15 سال


توماس آلوا ادیسون هنگام کودکی مجذوب تکنولوژی و آزمایش‌های شیمیایی شد. بعدها تلاش او برای تکمیل تلگراف، به نخستین اختراع او یعنی گرامافون انجامید؛ اختراعی که زمینه ساز زندگی سرشار از کشف و اختراع او شد. لامپ فروزانش، وی را به قهرمانی مردمی بدل کرد. وی با انگیزه‌ی کنجکاوی و تمایل به آسان نمودن زندگی برای همگان، در نهایت جهان را تغییر داد.
توماس ادیسون
نویسنده: مایکل برگن
مترجم: فرید جواهر کلام
ناشر: ققنوس
گروه سنی: 12 تا 15 سال


آقای فاکس روباهی حیله گر و باهوش است که به همراه همسر و چهار فرزندش در زیر درخت زندگی می‌کند. او برای تامین غذای خانواده خود، هر شب به مزارع سه کشاورز شرور، بی ادب و بی رحم می‌رود ولی دام‌های موجود در مزرعه او را به دردسر می‌اندازد. سه کشاورز او را دنبال می کنند. روباه‌ها با ایجاد گودالی عمیق در زیر زمین موفق به فرار می‌شوند. کشاورزها تسلیم نمی‌شوند و تصمیم می‌گیرند تا زمانی‌که آقای فاکس را نگرفته‌اند به مزارع خود باز نگردند. بنابراین...
آقای روباه شگفت نگیز
نویسنده: رولد دال
تصويرگر: كوئنتين بليك
مترجم: محبوبه نجف خانی
ناشر: افق، کتاب‌های فندق
گروه سنی: 12 تا 15 سال

چطوری از شیرینی‌جات متنفر بشویم؟!
به‌به! آینه‌ی جادویی‌مان من و برادرم جونا را به داستان هانسل و گرتل برده است. اگر شانس بیاوریم می‌توانیم قسمتی از خانه‌ی شکلاتی را هم بچشیم.
ولی راستش ما فکر نمی‌کردیم گیر بیفتیم. هانسل و گرتل واقعی فرار کرده‌اند و من و جونا گیر جادوگری افتاده‌ایم که دوست دارد با بچه‌ها غذا درست کند و آن‌ها را بخورد.
حالا ما باید این کارها را بکنیم
مراقب باشیم خورده نشویم!
یاد بگیریم اسموتی کلم درست کنیم.
با یک پرنده‌ی سخنگو دوست بشویم.
وگرنه هیچ‌وقت نمی‌توانیم به خانه‌ی دوست‌داشتنی خودمان بر‌گردیم...
هانسل و گرتل
نویسنده: سارا ملانسكي
مترجم: سارا فرازي
ناشر: پرتقال
گروه سنی: 10 تا 12 

منبع