شرح خبر
 
تاریخ
1400/1/14
عنوان نویسنده اهل الجزایر برنده جایزه نجیب محفوظ شد
متن
رمان «ناپدیدشدن آقای هیچ‌کس» نوشته احمد طیباوی، نویسنده اهل الجزایر برنده جایزه نجیب محفوظ 2021 شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه الیوم السابع- انتشارات دانشگاه امریکایی قاهره از برگزیده شدن رمان «ناپدیدشدن آقای هیچ کس» نوشته احمد طیباوی، نویسنده اهل الجزایر که در سال 2019 از سوی انتشارات ضفاف/الاختلاف منتشر شده بود در بیست و چهارمین دوره جایزه نجیب محفوظ خبر داد. برنده این جایزه به دلیل شیوع ویروس کرونا از طریق اپلیکیشن زوم از بین 6 نامزد نهایی منتخب از میان 270 نویسنده‌ای که آثار خود را برای دریافت این جایزه ارسال کرده بودند، اعلام شد.

 احمد طیباوی پس از شنیدن خبر برنده شدن خود گفت: «باور نمی‌کنم برنده جایزه‌ای شده‌ام که اسم نویسنده‌ای چون نجیب محفوظ را بر خود دارد. در این رمان  کوشیدم تا صدای خود را به بی‌صدایان بدهم و آن‌ها در مرکز توجه قرار دهم.»

 هیئت داوران نیز درباره اثر برگزیده اظهار کرد: «نویسنده در این رمان به انتقادی شگفت‌آور از کشورهای عربی در دوره پسااستعمار پرداخته است. علی‌رغم رویدادهای پرتنش و تاریک، زبان طنز و موجز و شاعرانه و ساختار هنری این رمان خواننده را تا پایان کتاب مجذوب خود می‌کند.»

احمد طیباوی متولد سال 1980 میلادی اهل الجزایر  و دارای دکترای رشته مدیریت از دانشگاه البلیده الجزایر است. «مقام بلندپایه»، «مرگ نرم»، «خاطرات از وطنی دیگر» و «دست‌نوشته متهم به بی‌گناهی» از دیگر آثار او هستند.

«در شهرهای غبار» نوشته امل رضوان، «قلعه الزیدی» نوشته الغربی عمران، «محله وحشت» نوشته مها حسن، «سنگ خانه خلاف» نوشته محمد علی ابراهیم و «سرمه و هل» نوشته عمر طاهر، پنج نامزد نهایی دیگر جایزه نجیب محفوظ در سال 2021 بودند.

مدال ادبی نجیب محفوظ از سال 1996 میلادی هر سال به بهترین رمانی داده می‌شود که به زبان عربی نوشته شده؛ ولی هنوز به انگلیسی ترجمه نشده باشد. کتاب برنده توسط انتشارات دانشگاه آمریکایی قاهره به انگلیسی ترجمه می‌شود. ارزش نقدی این جایزه نیز 5 هزار دلار است.

مرید البرغوثی، احلام مستغانمی، هدی برکات و عالیه ممدوح از جمله نویسندگان سرشناس برگزیده جایزه نجیب محفوظ در سال‌‌های گذشته هستند.منبع خبر: خبرگزاری ایبنا
منبع