کپی رایت

بخش امانت و لوح فشرده كتابخانه عمومي حسينيه ارشاد

بخش امانت در تاریخ هفتم تیرماه (هـ.ش) 1359 افتتاح و شروع به کار کرد. این بخش مکانی برای امانت دادن کتاب‏های موجود در مخزن کتابخانه به متقاضی و دریافت آن ها پس از مدت زمان مقرر است. همکاران این بخش، ضمن خدمات مشورتی به مراجعه کنندگان، در امر بازیابی و جستجوی رایانه ای منابع نیز به آن‏ها کمک می‏کنند. بارزترین شکل گردش کتاب، یعنی کار امانت، در کتابخانه از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است و چون کتابدار بخش امانت بیشترین ارتباط را با مراجعه کنندگان دارد؛ تلاش روزافزونی جهت ارائه خدمات هرچه بیشتر و بهتر، برای حصول رضایت مخاطبان خود به کار می برد. جایگزینی کتاب های برگشتی در قفسه ها، بر اساس شماره های رده بندی دیویی است. این نظم سبب شده تا هر کتاب جای مخصوصی در قفسه داشته و در نتیجه بازیابی آن از طریق این شماره ها آسان تر گردد. برای حسن جریان کار امانت معمولا هر یک از کتابخانه ها روشی را برای امانت کتاب به کار می برند. بدین منظور دستورالعمل استفاده از منابع این کتابخانه نیز به صورت مکتوب برای اطلاع مراجعه کنندگان تهیه شده است.

خدمات:
• سيستم امانت اين کتابخانه و کليه ي امور مربوطه بصورت مکانيزه و با استفاده از نرم افزار پیام مشرق است.
• برگه دان‏هاي کتابخانه به صورت الفبايي مرتب شده اند که مراجعه کنندگان مي توانند با استفاده از کارت هاي موجود در آن ها منابع مورد نياز خود را پيدا کنند. براي سهولت دسترسي به منابع موجود علاوه بر برگه دان ها، جستجو از طريق سيستم نرم افزاري کتابخانه (پیام مشرق)، فراهم شده و رايانه هايي به اين منظور و براي بازيابي اطلاعات مورد نياز مراجعه کنندگان در اين بخش گذاشته شده است.
• در اين کتابخانه امکان تمديد مدت امانت کتاب به صورت حضوری، تلفني و از طریق سایت امکان پذير است. در مواقعي که برگشت کتاب‏ها با تأخير همراه است نيز پيگيري ديرکرد از طريق ارسال پیامک و یا تماس تلفني با عضو مربوطه انجام مي شود.
• عناين مورد درخواست اعضا که در امانت عضو ديگري است؛ براي درخواست کننده به صورت حضوری، تلفنی و سایت کتابخانه قابل رزرو ‏شدن است و به محض برگشت کتاب به کتابخانه، با رزرو کننده از طریق تلفن یا پیامک اطلاع داده می شود.
• نمایشگاه های مختلف به صورت روزانه و هفتگی بر اساس موضوعات و مناسبتهای خاص برگزار می شود.

شرایط استفاده اعضاء از بخش امانت:
1. تعداد کتاب‏های قابل امانت به اعضاء برای مطالعه داخل سالن حداکثر 10 جلد و برای امانت خارج از سالن در شش ماه ابتدای عضویت 3 جلد است و پس از آن در صورت نداشتن تاخیر در بازگشت کتاب، این تعداد به 4 جلد افزایش می یابد.
2. مدت امانت کتاب برای خارج از کتابخانه 14 روز بوده و اعضایی که کتابی به امانت برده اند ‏باید ظرف مدت مذکور، کتاب امانت گرفته شده را به کتابخانه برگشت دهند.
3. در صورت عدم برگشت کتاب در تاریخ مقرر، یا جریمه نقدی دریافت می شود و یا دو برابر مدت تأخیر، از امانت بردن کتاب محروم می‏شوند.
4. تکرار بیش از 2 بار تأخیر در بازگشت کتاب علاوه بر موارد فوق (اخذ جریمه و محرومیت زمانی) باعث می شود تمدید عضویتشان به مدت یک دوره 6 ماهه امکان پذیر نشود.
5. چنانچه کتاب مورد نیازامانت رفته و نسخه‏ دیگری از آن در کتابخانه نباشد آن کتاب برای فرد رزرو می‏شود (حداکثر تا 2 نفر) و پس از عودت کتاب، به رزرو کننده اول اطلاع داده ‏شده و حداکثر به مدت 3 روز پس از تماس، کتاب در اختیار رزرو کننده بعدی قرار گیرد.
6. تمدید مدت زمان امانت برای کتابی که دارای رزرو است میسر نخواهد بود و در صورت دیرکرد مشمول بند 3 خواهد شد.
7. آخرین کسی که کتاب را به امانت برده؛ از نظر کتابخانه مسئول نواقص، پارگی و حاشیه نویسی کتاب‏های امانتی شناخته می‏شود. بنابراین ضروری است که هر یک از امانت گیرندگان به هنگام امانت گرفتن کتاب از سلامت آن مطمئن شده؛ چنانچه نقصی در کتاب موجود باشد از مسئول میز امانت بخواهند که موضوع را در پرونده امانت گیرنده ثبت کند.

شرایط استفاده افراد غیرعضو از بخش امانت:
بخش لوح فشرده کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد: این بخش در اسفندماه 1379 (هـ . ش) با توجه به رویکردهای جدید در امر اطلاع رسانی و ارائه منابع غیر چاپی در کتابخانه افتتاح و شروع به کار کرده است. در این بخش بالغ بر ده هزارجلد لوح فشرده در حوزه های مختلف علوم از جمله علمی، آموزشی، سرگرمی، بازی، مرجع، کمک درسی و ... موجود است و اعضاء می توانند این لوح های فشرده را به امانت ببرند.

شرایط استفاده از بخش لوح فشرده::
1. اعضاء برای استفاده از بخشلوح فشرده باید کارت فعال ارائه دهند.
2. هر عنوان لوح فشرده برای حداکثر 14 روز امانت داده می‏شود.
3. هر عضو به ازای هر یک جلد کتاب می تواند 2 لوح فشرده امانت بگیرد.
4. تمدید مدت زمان امانت لوح فشرده به صورت حضوری یا تلفنی و سایت در صورت نداشتن رزرو، امکان پذیر است.
5. چنانچه مدت زمان لوح فشرده تمدید نشود و در برگرداندن آن تاخیر وجود داشته باشد؛ یا به ازای هر روز تاخیر مبلغ 1000 تومان جریمه نقدی دریافت می شود و یا 2 برابر مدت تاخیر در برگشت، از امانت منابع محروم خواهد بود.
6. سایر مقررات بخش تابع آئین نامه امانت کتابخانه است.

 تلفن بخش امانت: 7-22894004 (داخلی 23 و 25)
پست الکترونیکی: circulation@hepl.ir