بخش امانت
بخش امانت کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد

"ان ا... یامرکم ان تودوا الامانات الی اهلها"
سوره نساء آیه 58
(خداوند به شما فرمان می دهد که امانت‏ها را به صاحبانشان برگردانید)

بخش امانت کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در تاریخ هفتم تیرماه (هـ.ش) 1359 افتتاح و شروع به کار کرد.این بخش مکانی برای امانت دادن منابع موجود در مخزن کتابخانه به متقاضی و دریافت آن ها پس از مدت زمان مقرر است. همکاران کتابخانه در این بخش، ضمن خدمات مشورتی برای مراجعه کنندگان، در امر بازیابی و جستجوی رایانه ای منابع نیز، به آن‏ها کمک می‏کنند. بارزترین شکل گردش منابع، (یعنی کار امانت) در کتابخانه از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است و چون کتابدار بخش امانت بیشترین ارتباط را با مراجعه‏ کنندگان دارد؛ تلاش روزافزونی جهت ارائه خدمات هرچه بیشتر و بهتر، برای حصول رضایت مخاطبان خود به خرج می دهد. جایگزینی منابع برگشتی در قفسه‏ ها، بر اساس شماره‏های رده بندی دیویی است که این نظم سبب شده تا هر کتاب جای مخصوصی در قفسه داشته و در نتیجه بازیابی آن از طریق این شماره‏ها آسان تر شود. برای حسن جریان کار امانت معمولا هر یک از کتابخانه ‏ها روشی را برای امانت منابع خود به کار می‏برند. بدین منظور دستورالعمل استفاده از منابع این کتابخانه نیز به صورت مکتوب برای اطلاع مراجعه کنندگان تهیه شده است.

بخش CD کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد :
این بخش در اسفندماه 1379 با توجه به رویکردهای جدید در امر اطلاع رسانی و ارائه منابع غیر چاپی در کتابخانه افتتاح و شروع به کار کرده است.
تاکنون در این بخش بیش از 5000 عنوان سی دی در حوزه های مختلف علوم از جمله : آموزشی، مذهبی، روانشناسی، مرجع، کمک درسی و ... گردآوری شده و اعضاء می توانند این CD ها را برای مدت معین به امانت ببرند. منابع این بخش از سال 1389 به بخش امانت منتقل شده و امور مربوط به امانت دادن این منابع نیز در همین بخش انجام می شود.

خدمات :
سیستم امانت این کتابخانه و کلیه امور مربوطه بصورت مکانیزه و با استفاده از نرم افزار مدیریت موجود به انجام می رسد.
علاوه بر برگه دان‏های کتابخانه که به صورت الفبایی مرتب شده است؛ برای سهولت دسترسی اعضاء به منابع موجود در سیستم نرم افزاری کتابخانه، رایانه هایی نیز در این بخش گذاشته شده است.
کتابشناسی‏ های موضوعی جهت دسترسی سریع و آسان در اختیار مراجعه کنندگان قرار دارد و هر کتابشناسی نیز در مواقع لزوم روزآمد می‏شود. این کتابشناسی ها دارای نمایه های نام، موضوع و پدیدآور نیز هستند.
در این کتابخانه امکان تمدید مدت امانت منابع به صورت تلفنی و یا از طریق کتابخانه دیجیتال و کانال تلگرام میسر است و اعضاء می توانند بدون مراجعه حضوری در خصوص امکان تمدید تاریخ تحویل منابع خود، با بخش امانت هماهنگی لازم را به عمل آورند. در مواقعی که برگشت منابع با تأخیر همراه باشد، پیگیری دیرکرد به وسیله تماس تلفنی، پیامک و یا ارسال email انجام می شود.
عناوین مورد درخواست اعضا که در امانت عضو دیگری است؛ برای درخواست کننده رزرو ‏شده و به محض برگشت کتاب به کتابخانه، با رزرو کننده توسط تلفن، پیامک و یا email تماس گرفته می شود.
منابع خوب قدیمی و جدید برای آگاهی رسانی و یادآوری برای اعضا به نمایش گذاشته می شود. همچنین دریافت درخواست خرید منابعی که عضو به آن ها نیاز دارد ولی در کتابخانه موجود نیست در این بخش نیز انجام می شود.

شرایط استفاده اعضاء از بخش امانت :
1. تعداد منابع قابل امانت به اعضاء برای مطالعه داخل سالن حداکثر 10 جلد و برای امانت خارج سالن در شش ماه ابتدای عضویت 3 جلد کتاب (یا 4 حلقه CD) است و پس از آن در صورت نداشتن دیرکرد در بازگشت منابع، 4 جلد کتاب (یا 8 حلقه CD) است. این تعداد برای اعضای هیئت علمی و محققان و دانشجویان متفاوت است.
2. مدت امانت منابع برای خارج از کتابخانه 10 روز بوده و اعضاء باید ظرف مدت مذکور، منبع امانت گرفته شده را برگشت دهند و اگر منبع توسط فردی دیگر رزرو نشده باشد عضو می تواند در صورت نیاز به نگه داشتن منبع بیش از مدت مقرر به صورت تلفنی یا حضوری مدت زمان امانت را تا سه دوره 10 روزه تمدید کند.
3. در صورت عدم برگشت منبع مذکور در تاریخ مقرر، طبق آیین نامه کتابخانه که تمام اعضاء هنگام ثبت نام آن را قرائت کرده و امضاء نموده اند برخورد می شود.
4. تمدید مدت امانت برای منبعی که دارای رزرو است میسر نخواهد بود. و برای عضو متقاضی رزرو، بیش از دو منبع رزرو نخواهد شد.
5. آخرین کسی که منبعی را به امانت برده؛ از نظر کتابخانه مسئول نواقص، پارگی و حاشیه نویسی شناخته می‏شود. بنابراین ضروری است که هر یک از امانت گیرندگان به هنگام امانت گرفتن منبع از سلامت آن مطمئن شده؛ چنانچه نقصی را مشاهده کردند از مسئول میز امانت بخواهند که موضوع را در پرونده امانت گیرنده ثبت کند.

شرایط عضویت در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد
برای آگاهی از شرایط عضویت در کتابخانه به صفحه بخش پذیرش مراجعه نمایید.

شرایط استفاده افراد غیرعضو از بخش امانت :
افراد غیرعضو می‏توانند یکبار در ماه با ارائه کارت شناسایی معتبرو دریافت کارت مهمان، تا 3 جلد از کتاب‏های این بخش را داخل سالن کتابخانه مطالعه کنند.

نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 1071- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن : 7-22894004 داخلی 11- 12- فکس : 22894113
پست الکترونیکی amanat@hepl.ir
نشانی اینترنتی: www.hepl.ir

ساعت کار کتابخانه :
شنبه تا چهارشنبه
نیمه اول سال 8 الی 19
نیمه دوم سال 8 الی 18
پنجشنبه 8 الی 12
روزهای تعطیل رسمی و جمعه ها 9 الی 13