خدمات فنی


بخش خدمات فنی
 در این بخش امور تخصصی کتابخانه از جمله ورود اطلاعات منابع در سیستم، دسترس پذیری آسان جهت جستجوی ساده و سریع، خریداری انواع منابع، امور مربوط به منابع اهدائی، مبادله کتاب و برگزاری نمایشگاه تازه ها و ...انجام می شود، خدمات به تفکیک عبارتند از :
دسترس پذیری اطلاعات
برای استفاده مطلوب از انواع منابع (کتاب، سی دی، پوستر، عکس، نقشه، کتب خطی، نفیس و...) اطلاعات آنها مطابق با استانداردهای بین المللی و بر اساس نظام رده بندی دهدهی دیویی و با استفاده از گسترش های رده بندی کتابخانه ی ملی جمهوری اسلامی ایران و با بهره گیری از نرم افزار ثنا (شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق)در این بخش فهرستنویسی شده و در دسترس قرار می گیرد. همچنین برای آشنا شدن مخاطبین با تمامی منابع موجود (اهدائی و خریداری) از ابتدای سال 97، عنوان و پدیدآور منابع مذکور در سیستم نرم افزاری کتابخانه وارد و قابل بازیابی است.
 کتاب‌های خریداری
پس از بررسی موجودی کتابخانه، منابع مورد نیاز مراجعه کنندگان و انواع منابع جدید، پرفروش و برنده جایزه، کسری های موضوعی مجموعه و ... از ناشرین معتبر خریداری می شود. مراجعه کنندگان می توانند منابع مورد نیاز خود را که در مجموعه موجود نیست، از طریق فرم هایی که به این امر اختصاص داده شده به اطلاع مسئول مجموعه سازی رسانده تا پس از بررسی های لازم توسط مسئول مربوطه تهیه و به مجموعه اضافه شوند.
 تازه‌ها
شنبه هر هفته منابع جدید اعم از اهدایی و خریداری به همراهلیست مربوطه به مخازن کتابخانه ارسال و در برد تازه های همان بخش قرار داده می‌شود. تازه های مخزن از شنبه صبح قابل امانت هستند و سایر کتاب‌ها‌یی که تا آخر وقت اداری روز چهارشنبه امانت نرفته و در برد مذکور باقی مانده‌اند برای نمایش درکنار برد تازه‌ها بر روی میزی که به این امر اختصاص داده شده قرار می‌گیرند. همچنین کتاب‌های اهدائی قدیمی (فارسی و لاتین) هر ماه به طور جداگانه، فهرستنویسی و به مجموعه افزوده می‌شوند.
لازم به ذکر است آغاز هر ماه برای آشنایی بیشتر اعضا با منابع خریداری شده و اهدائی که در طول ماه به مجموعه اضافه خواهند شد نمایشگاهی به مدت یک هفته برپا می شود، اعضا می‌توانند کتاب‌های انتخابی خود را اعلام و در اولویت فهرستنویسی قرار دهند.
کتاب‌های اهدایی
کتابخانه علاوه بر دریافت کتاب های اهدایی، کتاب‌های مازاد نیاز خود را نیز، به مراکز مختلف اهداء می کند.کتاب‌ها و منابعی که به کتابخانه اهداء می شوند توسط بخش فنی تحویل گرفته شده و پس از آن‌ ، کتابداران این بخش اقدام به تهیه لیست الفبایی و کنترل این عناوین با موجودی کتابخانه می نمایند. آن دسته از منابع که نیاز است به مخزن و مازاد آن ها به انبار منتقل می شوند. سپس نامه‌ اعلام وصول به همراه لیست منابع برای اهداء کننده، تهیه و ارسال می شود. پس از انتقال به انبار، چنانچه مرکز یا کتابخانه ای درخواست کتاب‏های اهدایی نماید و این درخواست مورد تائید مدیر قرار گیرد؛ بعد از بررسی های لازم با توجه به گنجایش و امکانات مرکز درخواست کننده، کتاب ها انتخاب، و طی مراحل اداری اهداء می‌شود.
طرح مبادله کتاب
این طرح هر شش ماه یکبار (پایان خرداد و آذر) برپا می‌شود. در طرح مذکور افراد می‌توانند کتاب‌های بدون استفاده خود را که از نظر محتوایی و کیفی دارای ارزش است با کتاب‌هایی که کتابخانه بدین منظور فراهم نموده مبادله نمایند. شرکت در این طرح رایگان و برای عموم آزاد است.نشاني::::: تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : 19477
تلفن: 7-22894004- تلفن روابط عمومی : 22866465 فاکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : info@h-ershad-pl.com
نشانی اینترنت : www.h-ershad-pl.com
ساعت کار کتابخانه : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 19، پنجشنبه 8 الی 11:30