بخش نابینایان

بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد:

بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در سال 1372 با هدف تعمیم خدمات کتابخانه به نابینایان و کم بینایان سراسر کشور تاسیس شد. از آن زمان تا کنون پیشرفت های چشمگیری در ارائه خدمات به این افراد صورت گرفته است.

تولید کتاب‌های گویا: امکان ویژه‌ای که برای اعضای نابینا و کم‌بینای کتابخانه در نظر گرفته می‌شود، فراهم آوردن و تولید کتاب‌های گویا است.
پذیرش: برای ثبت‌‌نام اعضای نابینا و کم‌بینا در کتابخانه تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود. این افراد می‌توانند بدون مراجعه حضوری و با ارسال پستی مدارک خود، ثبت‌نام کنند. حق عضویت این گروه رایگان است. شرایط عضویت در این بخش : ارائه یک برگ کپی شناسنامه و کارت ملی؛ یک قطعه عکس؛ به همراه داشتن مشخصات کامل یک نفر از اقوام یا آشنایان به عنوان رابط؛ پر کردن فرم درخواست عضویت که توسط کتابدار بخش انجام می شود.
امانت: منابع بخش نابینایان شامل کتاب‌های بریل و کتاب‌های گویا است. اعضای نابینا و کم‌بینا می‌توانند از سه طریق مراجعه حضوری، دریافت پستی و دریافت از طریق وب سایت کتاب های صوتی نوار به منابع موجود در این بخش دسترسی داشته باشند. . لوح‌ فشرده کتاب‌های گویا برای این افراد تکثیر می‌شود و نیازی به بازگرداندن آن به کتابخانه نیست. این اعضا بسته به میزان تحصیلاتشان می‌توانند ماهانه بین 3 تا 5 جلد کتاب گویای بزرگسال یا 5 جلد کتاب گویای ویژه کودکان و نوجوانان دریافت کنند. اعضای نابینا می‌توانند در هر بار مراجعه 2 جلد کتاب بریل امانت بگیرند. اعضای بینای کتابخانه می‌توانند مطابق با قواعد و زمان‌بندی امانت سایر منابع، در هر ماه 3 جلد کتاب گویا امانت بگیرند.
کتابشناسی کتاب‌های گویا: فهرست کتاب‌های گویای تولید کتابخانه به صورت ماهانه در فایل ورد (Word) وارد می‌شود و برای متقاضیان اعم از عضو و غیر عضو از طریق پست الکترونیک ارسال می شود. همچنین این کتابشناسی بر اساس رده‌بندی موضوعی در قالب فایل اکسل به طور سالیانه روزآمد و برای اعضا ارسال می شود.
خدمات ویژه بخش : ترغیب گروهای مختلف نابینایان از جمله کودکان و نوجوانان به کتاب خوانی از طریق حضور کارشناسان بخش نابینایان در مدارس، انجمن ها، و مراکز آموزشی نابینایان و معرفی خدمات این بخش. برگزاری نشت های نابینایان و لذت زندگی با حضور نابینایان علاقه مند در کتابخانه، تولید فیلم گویا و پخش آن در رادیو اینترنتی کتابخانه حسینیه ارشاد و همچنین امانت فایل های صوتی فیلم گویا به اعضاء، برگزاری کارگاه ها و نشست های آموزشی.

 
نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : ١٩٤٧٧١٣١٣٣
تلفن : 7-22894004 داخلی 15- فکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : blinds@hepl.ir
نشانی اینترنت : www.hepl.ir
ساعت کار کتابخانه :
شنبه تا چهارشنبه
نیمه اول سال 8 الی 19
نیمه دوم سال 8 الی 18
 پنجشنبه 8 الی 11:30