کپی رایت

بخش امانت و CD کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد:

بخش امانت در تاریخ هفتم تیرماه (هـ.ش) 1359 افتتاح و شروع به کار کرد. این بخش مکانی برای امانت دادن کتاب‏های موجود در مخزن کتابخانه به متقاضی و دریافت آن ها پس از مدت زمان مقرر است. همکاران این بخش، ضمن خدمات مشورتی به مراجعه کنندگان، در امر بازیابی و جستجوی رایانه ای منابع نیز به آن‏ها کمک می‏کنند. بارزترین شکل گردش کتاب، یعنی کار امانت، در کتابخانه از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است و چون کتابدار بخش امانت بیشترین ارتباط را با مراجعه‏کنندگان دارد؛ تلاش روزافزونی جهت ارائه خدمات هرچه بیشتر و بهتر، برای حصول رضایت مخاطبان خود به کار می برد. جایگزینی کتاب‏های برگشتی در قفسه‏ها، بر اساس شماره‏های رده بندی دیویی است. این نظم سبب شده تا هر کتاب جای مخصوصی در قفسه داشته و در نتیجه بازیابی آن از طریق این شماره‏ها آسان تر گردد. برای حسن جریان کار امانت معمولا هر یک از کتابخانه‏ها روشی را برای امانت کتاب به کار می‏برند. بدین منظور دستورالعمل استفاده از منابع این کتابخانه نیز به صورت مکتوب برای اطلاع مراجعه کنندگان تهیه شده است.

خدمات :
  • سيستم امانت اين کتابخانه و کليه ي امور مربوطه بصورت مکانيزه و با استفاده از نرم افزار گنجينه است.

  • برگه دان‏هاي کتابخانه به صورت الفبايي مرتب شده اند که مراجعه کنندگان مي توانند با استفاده از کارت هاي موجود در آن ها منابع مورد نياز خود را پيدا کنند. براي سهولت دسترسي به منابع موجود علاوه بر برگه دان ها، جستجو از طريق سيستم نرم افزاري کتابخانه (گنجينه)، فراهم شده و رايانه هايي به اين منظور و براي بازيابي اطلاعات مورد نياز مراجعه کنندگان در اين بخش گذاشته شده است.

  • کتابشناسي‏هاي موضوعي از منابع موجود جهت دسترسي سريع و آسان فراهم آمده و در اختيار مراجعه کنندگان قرار دارد و هر کتابشناسي نيز در مواقع لزوم روزآمد مي‏شود. اين کتابشناسي ها داراي نمايه هاي نام و موضوع نيز هستند.

  • قفسه‏اي جداگانه شامل کتاب‏هاي کمک آموزشي (تست کنکور) در بخش امانت گذاشته شده است که استفاده از آن بصورت قفسه‏ باز است و افراد شخصاً مي‏توانند منبع مورد نيازخود را انتخاب کنند.

  • در اين کتابخانه امکان تمديد مدت امانت کتاب به صورت تلفني امکان پذير است و اعضاء مي توانند بدون مراجعه حضوري در خصوص امکان تمديد تاريخ تحويل کتاب با بخش امانت، هماهنگي لازم را بعمل آورند. در مواقعي که برگشت کتاب‏ها با تأخير همراه است نيز پيگيري ديرکرد از طريق کتابخانه و با تماس تلفني با عضو مربوطه انجام مي گردد.

  • عناوين مورد درخواست اعضا که در امانت عضو ديگري است؛ براي درخواست کننده رزرو ‏شده، و به محض برگشت کتاب به کتابخانه، با رزرو کننده تماس گرفته مي شود.


شرایط استفاده اعضاء از بخش امانت :
1- تعداد کتاب‏های قابل امانت به اعضاء برای مطالعه داخل سالن حداکثر 9 جلد و برای امانت خارج از سالن در شش ماه ابتدای عضویت 2 جلد است و پس از آن در صورت نداشتن تاخیر در بازگشت کتاب، 3 جلد می باشد.
2- مدت امانت کتاب برای خارج از کتابخانه 10 روز بوده و اعضایی که کتابی به امانت برده اند ‏باید ظرف مدت مذکور، کتاب امانت گرفته شده را به کتابخانه برگشت دهند.
3- در صورت عدم برگشت کتاب در تاریخ مقرر، علاوه بر جریمه نقدی موارد ذیل نیز اجرا می گردد :
- افراد دو برابر مدت تأخیر، از امانت بردن کتاب محروم و کارت آن‏ها به همان مدت ضبط می‏شود.
- تکرار بیش از 2 بار تأخیر در بازگشت کتاب علاوه بر موارد فوق (اخذ جریمه و محرومیت زمانی) باعث می شود؛ تا کارت عضویت آن ها سوراخ شده و در صورت تکرار، تمدید عضویتشان به مدت یک دوره 6 ماهه امکان پذیر نگردد.
4- چنانچه کتاب مورد نیازامانت رفته و نسخه‏ دیگری از آن در کتابخانه نباشد آن کتاب برای فرد رزرو می‏شود (حداکثر تا سه نفر) و پس از عودت کتاب، به رزرو کننده اول اطلاع داده ‏شده و حداکثر به مدت 2 روز پس از تماس، این فرصت در نظر گرفته می‏شود تا در صورت عدم مراجعه، کتاب در اختیار رزرو کننده بعدی قرار گیرد.
5- تمدید مدت زمان امانت برای کتابی که دارای رزرو است میسر نخواهد بود و در صورت دیرکرد مشمول بند 3 خواهد شد.
6- برای عضو متقاضی رزرو، بیش از دو کتاب رزرو نخواهد شد.
7- آخرین کسی که کتاب را به امانت برده؛ از نظر کتابخانه مسئول نواقص، پارگی و حاشیه نویسی کتاب‏های امانتی شناخته می‏شود. بنابراین ضروری است که هر یک از امانت گیرندگان به هنگام امانت گرفتن کتاب از سلامت آن مطمئن شده؛ چنانچه نقصی در کتاب موجود باشد از مسئول میز امانت بخواهند که موضوع را در پرونده امانت گیرنده ثبت کند.

شرایط استفاده افراد غیرعضو از بخش امانت :
1- افراد غیرعضو می‏توانند یکبار در ماه، به کتابخانه مراجعه نمایند. این افراد می توانند تا 3 جلد کتاب از این بخش تحویل گرفته و آن ها را در داخل سالن کتابخانه مطالعه کنند.
2- شرایط استفاده اعضای موقت (یکماهه) :
افرادی که عضویت شش ماهه یا یکساله نداشته و برای دسترسی به اطلاعات مورد نیازشان، نیاز به مراجعه بیش از یکبار در ماه به کتابخانه را دارند؛ می توانند از شرایط عضویت یکماهه استفاده کنند. اعضای موقت اجازه خروج منابع را از کتابخانه ندارند و از کلیه امکانات فقط می توانند داخل سالن ها و بخش ها استفاده نمایند.

بخش CD کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد :
این بخش در اسفندماه 1379 (هـ . ش) با توجه به رویکردهای جدید در امر اطلاع رسانی و ارائه منابع غیر چاپی در کتابخانه افتتاح و شروع به کار کرده است.
در این بخش بالغ 2600 عنوان لوح فشرده در حوزه های مختلف علوم از جمله علمی، آموزشی، سرگرمی، بازی، مرجع، کمک درسی و ... موجود است اعضاء می توانند این لوح های فشرده را برای مدت معین به امانت ببرند.

شرایط استفاده از بخش CD :
1. اعضاء برای استفاده از بخشCD باید کارت فعال ارائه دهند.
2. هر عنوان لوح فشرده برای حداکثر ده روز امانت داده می‏شود.
3. هر عضو به ازای هر یک جلد کتاب می تواند 2 لوح فشرده امانت بگیرد.
4. تمدید مدت زمان امانت لوح فشرده به صورت حضوری یا تلفنی در صورت نداشتن رزرو، امکان پذیر است.
5. چنانچه مدت زمان لوح فشرده تمدید نشود و در برگرداندن آن تاخیر وجود داشته باشد؛ عضو مربوطه 2 برابر مدت تاخیر در برگشت، از امانت منابع محروم خواهد بود.
6. سایر مقررات بخش تابع آئین نامه امانت کتابخانه است.

نشانی : تهران- خیابان دکتر علی شریعتی- شماره 11- کدپستی : 19477
تلفن : 7-22894004- تلفن (روابط عمومی) : 22866465 فاکس : 22894081
پست الکترونیکی : Email : info@h-ershad-pl.com
نشانی اينترنتي : www.h-ershad-pl.com
ساعت کار کتابخانه : شنبه تا چهارشنبه 8 الی 19، پنجشنبه 8 الی 11:30